Ponad 9 tysięcy roślin zasili w tym roku „Zielone płuca Płocka”. Ruszyły nasadzenia [FOTO]

image_pdfimage_print

Prawie 300 drzew, ponad trzy tysiące krzewów i blisko sześć tysięcy roślin wieloletnich płocki ratusz nasadzi w różnych częściach miasta jeszcze do końca tego roku. Tym samym „Zielone płuca dla Płocka” zostaną zasilone. W środę mali mieszkańcy naszego miasta dołożyli swoją cegiełkę do programu – posadzono drzewa w ramach akcji „Drzewa Młodych Płocczan”.

– To tylko część zaplanowanych na ten rok wszystkich nasadzeń na terenie miasta. W sumie w 2020 roku posadzimy 260 drzew, 3227 krzewów oraz 5671 roślin wieloletnich – mówi Marta Komorkowska z biura prasowego ratusza.

Wśród zaplanowanych do posadzenia gatunków są np. graby pospolite, kasztanowce czerwone, brzozy brodawkowate, jarząby szwedzkie, tawuły gęstokwiatowe, róże okrywowe, sosna górska i winobluszcz pięciolistkowy. Nasadzenia będą realizowane w różnych częściach miasta, m.in. na osiedlach: Kolegialna, Radziwie, Wyszogrodzka, Dworcowa, Podolszyce Północ i Podolszyce Południe.

Przypomnijmy. W tym roku aż 31 drzew posadzą rodzice najmłodszych płocczan. Jest to czwarta edycja akcji, podczas której rodzice upamiętniają narodziny swojej pociechy. Przy drzewie można umieścić tabliczkę z wybraną treścią, np. imieniem dziecka i data narodzin. Tegoroczne nasadzenia rozpoczęły na skwerze u zbiegu ul. Łukasiewicza i Al. Kobylińskiego oraz w Alei Roguckiego.

Pieniądze na część nasadzeń pochodzą z dofinansowania, które urząd miasta pozyskał ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2020” na realizację programu „Zielone płuca dla Płocka – nasadzenia w 2020 r. na rzecz bioróżnorodności i klimatu”. Celem projektu jest tworzenie nowych i rewitalizacja już istniejących terenów zielonych na terenie miasta.

Fot. UMP.