Protesty rolników w całej Polsce. Utrudniony ruch na trasie Kutno – Płock (DK 60). Komentujący protest są wściekli

image_pdfimage_print

O godzinie 10:00 w całym kraju rozpoczęły się blokady dróg: rolnicy z OPZZ i AGROunii protestują w ten sposób przeciwko przygotowanej przez PiS i popartej publicznie przez Jarosława Kaczyńskiego „Piątce dla zwierząt”. Według zapowiedzi, zablokowanych miało zostać 100 tras w całym kraju. Na RMF 24 dostępna jest aktualna mapa protestów, która jest na bieżąco aktualizowana przez dziennikarzy rozgłośni.

Protesty odbywają się we wszystkich regionach: czasem są to typowe blokady, czasem powolne przejazdy kolumn traktorów, a czasem rolnicy spowalniają ruch, przechodząc przez pasy. W pobliżu Płocka na zablokowaną trasę kierowcy trafią w okolicach Sierakówka, który znajduje się na trasie Płock – Kutno. Odbywa się tam spowolniony ruch pojazdów.

Dzisiejsza blokada dróg nie jest pierwszą akcją protestacyjną rolników i hodowców przeciwko „Piątce dla zwierząt”. W poprzednią środę kilkuset manifestujących zjechało do Warszawy pod hasłem: „Strajk rolników! Obronimy polską wieś!”. Protestujący mieli ze sobą transparenty z napisami: „Pogrzeb polskiego rolnictwa”, „Piątka Kaczyńskiego zamorduje każdego” czy „Prezydencie ratuj”, a także wieńce pogrzebowe i trumny z hasłem: „Hodowle polskie idą do piachu”.

Tydzień wcześniej wyłożyli przed Sejmem 356 główek kapusty: wbito w nie tabliczki z nazwiskami 356 posłów, którzy poparli projekt w sejmowym głosowaniu. 16 września protestujący pojawili się z kolei przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie.

„Dzisiaj jako rolnicy jesteśmy grupą zdradzoną, oszukaną. To będzie ostatni raz, kiedy polscy rolnicy oddali głos na Prawo i Sprawiedliwość, które dzisiaj niszczy polską wieś” – usłyszał wówczas reporter RMF FM Paweł Balinowski od jednego z protestujących.

Całe wydarzenie na bieżąco jest aktualizowane w postach Świat Rolnika | #RolnicyNaBarykadach zamieszczanych na Twitterze. Trudno jednak pod postami znaleźć pochlebny komentarz do protestu. W większości komentujący zupełnie nie solidaryzują się z rolnikami. „Tacy jesteście dumni, że na złość rządowi zablokujecie jadących do pracy? Oni wam coś złego zrobili?”,

„Głosowali (…) na PiS to teraz mają. Także wracać na swoje wsie i nie blokować innym, zwykłym obywatelom dróg i możliwości dotarcia do pracy czy po dziecko do szkoły. Życie utrudniacie nie politykom, tylko innym ludziom takim jak wy – z ta różnica, ze my na PiS nie głosowaliśmy”,

„Ja myślę, że należy skoncentrować się na biurach poselskich poszczególnych posłów, którzy głosowali za #piatkaprzeciwrolnikom. Oczywiście trzeba zapowiedzieć aktywny udział rolników w przyszłych kampaniach wyborczych tych posłów” – to zaledwie kilka z kilkudziesięciu komentarzy. 

Mapę protestów można sprawdzić na stronie RMF24

Źródło: RMF24/PAP/ Dziennik Płocki.
Fot. Screen RMF24/Twitter.