Szef Solidarności w Płocku: Jakby napluto komuś w twarz. Zostaliśmy przez PiS sprzedani

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda podczas konferencji prasowej w Płocku odniósł się do zaproponowania Jarosława Gowina na stanowisko ministra rozwoju, pracy i technologii. – Jeżeli PiS chce otwartego konfliktu ze związkiem zawodowym Solidarność, to powiem tak: zrobił ku temu wielki krok – skomentował nowe rozdanie rządowe szef Solidarności Piotr Duda.

– PiS przygotowało nam, Solidarności, polskim pracownikom taki, można powiedzieć w cudzysłowie, wspaniały prezent na czterdziestolecie związku: oddano pracę skrajnemu liberałowi, czyli panu Gowinowi, który głosował za podwyższeniem wieku emerytalnego, którego działania, kiedy był w Platformie Obywatelskiej, szły w tym kierunku, żeby jeszcze bardziej uelastycznić pracę i teraz temu człowiekowi oddaje się pracę z ministerstwa rodziny – przypomniał.

Duda mówił dalej, że Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory w 2015 i 2019 roku „tylko dlatego, że szło z postulatami pracowniczymi, czyli przygotowanymi przez związek zawodowy Solidarność”. Wymienił tu kwestie wieku emerytalnego i tak zwanych umów śmieciowych.

– Dzisiaj ten, który w Platformie działał i dołożył się do tych umów śmieciowych, dołożył rękę do podwyższenia wieku emerytalnego, jemu oddaje się tę pracę. Powiem po związkowemu: to jest tak, jakby napluto komuś w twarz, i Prawo i Sprawiedliwość zrobiło to Solidarności – podkreślił. – Jeżeli PiS chce iść w tym kierunku i chce otwartego konfliktu ze związkiem zawodowym Solidarność, to powiem tak: zrobiło ku temu wielki krok – dodał.

Szef Solidarności zapowiedział, że o planowanym objęciu resortu rozwoju i pracy przez Gowina będzie chciał rozmawiać z prezydentem Andrzejem Dudą. – Nie wyobrażam sobie, że przewodniczącym Rady Dialogu Społecznego, bo teraz jest zmiana i Radę przejmuje strona rządowa, będzie pan premier Gowin. To jest po prostu niewyobrażalne. Także zostaliśmy po prostu przez PiS sprzedani – nie ukrywał oburzenia.

Wizyta Piotra Dudy w Płocku związana jest z obchodami 40-lecia NSZZ „Solidarność’ Regionu Płock. Uroczystości rozpoczęły się w czwartek, a zakończą dziś, w piątek.

Źródło: TVN24.
Fot. KB.