Płocki ratusz zmienia swoje oblicze. Remont po prostu mu się należał [FOTO]

image_pdfimage_print

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w naszym mieście. Od maja przechodzi remont, który mu się słusznie należał. Bo przecież to wizytówka naszego miasta, zatem popękane mury, odpadający tynk i farba, nijak się miały do funkcji, którą pełni. A chodzi o zabytkowy płocki ratusz.

Zakres robót, który przechodzi elewacja budynku A ( główny budynek ratusza) jest bardzo duży i wymaga ogromnej staranności ze względu na swój zabytkowy charakter. W zakres robót weszło: wykonanie izolacji pionowej ścian fundamentowych, wymiana okien piwnic, wykonanie odwodnienia betonowych doświetlaczy okien piwnic wraz z zasuwami burzowymi, remont instalacji odgromowej, wykonanie izolacji poziomej metodą iniekcji grawitacyjnej (od zew. i wew. ścian), remont tynków w obrębie cokołu, montaż tynku renowacyjnego do wys. 150 cm, remont elewacji budynku (skucie tynku, nowy tynk, malowanie elewacji, remont-renowacja motywów dekoracyjnych i gzymsów), wykonanie prac konserwatorskich detalu architektonicznego elewacji budynku, wymiana obróbek blacharskich wraz z parapetami zewnętrznymi blaszanymi, remont balkonów (skucie płytek, nowe płytki, wykonanie izolacji ), barierek, stolarki okiennej (malowanie), remont kominów, wymiana tynków wewnętrznych w piwnicach, montaż krat stalowych w oknach w piwnicy, oczyszczenie i ponowne malowanie krat stalowych na parterze (od ul. Zduńskiej) oraz montaż odstraszaczy na ptaki.

Płocku ratusz, w którym znajduje się Urząd Miasta Płocka na remont czekał od lat 90. ubiegłego stulecia. – Ostatni remont ratusza zakończył się w 1998 roku. Przed wyborami – mówi nam Hubert Woźniak, z biura prasowego ratusza.

Jak już wspominaliśmy, jest to zabytek i na kartach swojej historii ma zapisane, że w murach budynku gościli wielcy Polacy. Wśród nich są takie nazwiska jak: marszałek Józef Piłsudski, były premier Polski Tadeusz Mazowiecki, prezydent Lech Kaczyński czy były premier Ukrainy Wiktor Juszczenko. Obecnie ratusz to siedziba władz miasta i miejsce obrad płockich radnych. Jeśli do Płocka przyjeżdżają ważni goście, podejmowani są właśnie w reprezentacyjnym budynku, który znajduje się pod adresem Nowy Rynek 1.

Warto dodać, że reprezentacyjny napis, który chyba jest najbardziej obfotografowany w naszym mieście, zmienił swoje oblicze na… jesienne. Warto się wybrać na spacer, sprawdzić stan prac przy elewacji ratusza, a przy okazji zobaczyć I Love Płock w nowej odsłonie. 

Renowacja elewacji budynku potrwa do końca listopada. Wykonawcą robót jest spółka ART-REKO oraz Projekt z Warszawy. Koszt robót to prawie milion złotych.

Fot. Dziennik Płocki.