Sputnik, Diana, Mazur… pamiętacie płockie kina z minionej epoki? Podzielcie się swoją historią. Powstał niezwykły projekt

image_pdfimage_print

– Poszukuję wszelkich informacji dotyczących działalności płockich kin, dyskusyjnych klubów filmowych i amatorskiego ruchu filmowego w Płocku. W szczególności zależy mi na opowieściach, zdjęciach, plakatach, drukach ulotnych – ogłosił Radosław Łabarzewski na fanpagu Kina Płockie, którego jest założycielem.

Kilka dni temu powstał na Facebooku fanpag założony przez Radosława Łabarzewskiego, który znany jest jako niepodważalny płocki autorytet znajomości X muzy. Prowadzi w naszym mieście projekt Kino za Rogiem, a obecnie – jak sam mówi – wkręcił się w temat płockich kin sprzed lat.

Ogłoszenie Radosława Łabarzewskiego cytujemy w całości:

„Szukam wspomnień, opowieści o ludziach z związanych z kulturą filmową w Płocku (pracownicy kin, operatorzy, krytycy, animatorzy). W szczególności zależy mi na fotografiach, na których widać budynki, szyldy, witryny, reklamy, plakaty, wnętrza (sale kinowe, foyer, kasy) następujących kin:

– Przedwiośnie – działało z przerwami (najdłuższa w latach 1979-1985) od 1 marca 1945 roku przez cały okres PRL-u, aż do dziś
– Mazur (180 miejsc) – działało od 1956 roku, w obecnej siedzibie Dzieci Płocka
– Stoczniowiec (180 miejsc) – działało w latach 1956-1963
– Metalowiec (90 miejsc) – działało od 1957 roku do grudnia 1960, w dawnej siedzibie POKiS, przy ul. Tumskiej 9a;
– Diana (350 miejsc) – działało od 15 września 1961 do do końca l. 90. XX wieku;
– Petro (300 miejsc) – zorganizowane przez Wojewódzki Zarząd Kin w Domu Kultury Budowniczych Kombinatu (ul. Biała) w sierpniu 1962 roku, zlikwidowane w 1973 roku;
– Studio (400 miejsc) – działało od 1965 roku do l. 90. XX wieku przy Zespole Szkół Chemicznych;
– Sputnik (138 miejsc) – filia Przedwiośnia, powstała pod koniec lat 60. XX w. i działała jeszcze po 1989 roku.

W kilku z tych kin, działał też DKF Tramp, który przez 33 lata tułał się po płockich instytucjach, próbując na dłużej zagrzać gdzieś miejsce.

Trudno znaleźć w ówczesnej prasie jakiekolwiek ślady – zwłaszcza fotografii, dokumentujących wygląd płocki kin sprzed lat. Są, ale jest ich bardzo mało. Wierzę, że takie materiały mogą znajdować się w rodzinnych archiwach lub kolekcjach, w zbiorach prywatnych ludzi, którzy zawodowo lub amatorsko fotografowali nasze miasto.

Dlatego zwracam się do Państwa z ogromną prośbą, jako członkiń i członków najstarszego towarzystwa fotograficznego o pomoc. Może udokumentowaliście wyjście do kina, może spotkanie z krytykiem lub słynnym reżyserem, może przegląd filmów amatorskich w 1969 lub 1979 roku. Może macie stare bilety, plakaty, programy przeglądów, karnety do DKF lub – już niematerialne – wspomnienia związane z jednym z ww kin lub wydarzeń tam się odbywających.

Byłbym szczęśliwy, gdyby Państwo chcieli się tym ze mną podzielić.

Po co mi to wszystko? Jako animator Kina za Rogiem realizowałem przez ostatnie 3 lata projekt „Filmowy Płock” poświęcony prezentacji dokonań X muzy w naszym mieście. Projekt mnie wciągnął, ale jako płocczaninowi brakowało mi w nim lokalnego kontekstu. Kiedy zacząłem się interesować tym bardziej, okazało się, że Płock miał sporo kin. Przez 33 lata działał DKF, jak powiedziano mi w Federacji DKF, jeden z prężniej działających w Polsce. Był Amatorski Klub Filmowy, którego członkowie zdobywali nagrody na całym świecie, od Moskwy po Tokyo.

Nikt do tej pory nie starał się udokumentować tej dziedziny kultury i kawałka historii naszego miasta. Pomyślałem, że spróbuję. Po tym jak na początku tego roku trafiła do mniej część dokumentacji DKF Tramp doszedłem do wniosku, że trzeba się tym zająć.

Na razie nie wiem, czy przyjmie to formę publikacji czy wystawy. Wszystko zależy, od tego ile materiał uda mi się zgromadzić. Oczywiście projekt nie ma charakteru komercyjnego. Jego celem jest zachowanie i upowszechnienie dziedzictwa kulturowego naszego miasta.”

Do kogo się zgłosić i jak? Radosław Łabarzewski – animator Kina za Rogiem w Płocku w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki, tel. 604 493 918 lub e-mail: kinozarogiem@pokis.pl

Fot. Screcn Kina płockie. (Facebook)