Kto Aliną, kto Balladyną, a kto Kirkorem? Narodowe czytanie w Książnicy Płockiej już dziś…

image_pdfimage_print

„Balladyna” to jeden z najbardziej znanych dramatów Juliusza Słowackiego. Historia dwóch sióstr Aliny i Balladyny, które idą do lasu by nazbierać malin i tym samym rozstrzygnąć spór o zamążpójście za księcia Kirkora. Każdy kto ceni literaturę polską zna tę historię. Kończy się ona bardzo tragicznie…

Jeżeli macie ochotę posłuchać dramatu wystarczy dziś, czyli w sobotę 5 września o godz. 14:00, włączyć komputer i wejść na facebookową stronę Książnicy Płockiej. Tam bowiem tradycyjnie już odbędzie Narodowe Czytanie, którego dziewiątą odsłoną jest właśnie dramat Juliusza Słowackiego „Balladyna”. Tym razem jednak „aktorów” będzie można oglądać jedynie on-line. Ze względu na koronawirusa w wydarzeniu nie weźmie udziału publiczność. Kogo będzie można zobaczyć podczas transmisji? – Przedstawicieli władz miasta, parlamentarzystów, radnych, działaczy społecznych, dyrektorów i prezesów płockich instytucji oraz uczniów szkół.

Przypomnijmy. Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja, która propaguje czytelnictwo, roku do roku odbywa się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Zapoczątkował ją w 2012 roku ówczesny prezydent RP Bronisław Komorowski. Podczas pierwszej edycji czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Fot. Dziennik Płocki.