Blisko 20 tys uczniów i przedszkolaków wróciło do płockich szkół i przedszkoli. Placówki mają koronawirusowe regulaminy!

image_pdfimage_print

Dziś naukę w płockich szkołach i przedszkolach rozpoczyna 19 788 uczniów i przedszkolaków. Niech ten rok będzie dla Was czasem owocnego poszerzania wiedzy, rozwijania pasji i zainteresowań oraz zawierania nowych przyjaźni – życzy prezydent Andrzej Nowakowski w poście na Facebooku.

Prezydent podkreśla, że miasto dołożyło wszelkich starań, aby przygotować szkoły i przedszkola do roku szkolnego. – Będziemy bacznie obserwować sytuację i adekwatnie reagować – wspólnie z dyrektorami i sanepidem – mając na uwadze dobro całej społeczności szkolnej – zapewnia Andrzej Nowakowski.

– Ten rok szkolny będzie inny niż dotychczasowe, bo sytuacja na całym świecie i w Polsce jest wyjątkowa. Wszyscy – dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy szkół oraz uczniowie i ich rodzice, a także władze samorządowe – mierzą się z wieloma wyzwaniami spowodowanymi przez pandemię. Wspólnie musimy odnaleźć się w nowych okolicznościach, konsekwentnie stosować procedury bezpieczeństwa, zmienić przyzwyczajenia i nawyki, wprowadzić nowe rozwiązania organizacyjne. Wierzę, że damy radę – prezydent nawiązuje w swoim wpisie do sytuacji epidemiologicznej, w której właśnie rozpoczął się nowy rok szkolny.

Ministerstwo Edukacji Narodowej kilka dni temu przedstawiło kilka wytycznych, które zmieniają szkolną rzeczywistość. Do ostatniej chwili do ministerstwa spływały od dyrektorów polskich szkół zamówienia na płyny dezynfekujące czy maseczki. Wśród zaleceń nie ma jednak obowiązku zasłaniania ust i nosa w placówkach edukacyjnych – szkołach, przedszkolach i żłobkach.

Zalecane jest by do szkoły przychodzili tylko zdrowi uczniowie i nauczyciele, czyli bez objawów infekcji. W zajęciach nie mogą też uczestniczyć uczniowie i pedagodzy, gdy domownicy przebywają na kwarantannie lub w izolacji. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów. Osoby wchodzące do budynku szkoły powinny mieć możliwość skorzystania z płynu do dezynfekcji rąk. Obowiązuje minimum 1,5 metra dystansu od innych osób.

Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u dziecka objawy infekcji dróg oddechowych tj. kaszel, katar, gorączkę, kichanie, uczeń natychmiast powinien być odizolowany w izolatorium lub w wyznaczonym miejscu w odległości 2 metrów od innych osób, gdzie będzie czekać na rodziców. Korytarze i klasy w szkołach należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę. MEN zaleca, aby podłoga oraz sprzęt sportowy używany w sali gimnastycznej były myte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu. Obowiązkowa jest dezynfekcja i zalecane częste mycie rąk.

W Płocku mnóstwo szkół ustaliło regulaminy funkcjonowania placówek od 1 września 2020 roku, dotyczące zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19. Są one dostępne na stronach internetowych szkół, przedszkoli i żłobków.

Fot. Pixabay.