Emeryci i renciści od września mogą dorobić znacznie mniej. Nowe limity w ZUS

image_pdfimage_print

Ważna informacja dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od września dorabianie do świadczeń bez konsekwencji będzie trudniejsze, bo wchodzą w życie nowe limity – informuje Piotr Olewiński, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa mazowieckiego.

Rzecznik oznajmia, że do wcześniejszych emerytur i rent można dorabiać. – Trzeba jednak pamiętać, że istnieją limity dodatkowych zarobków, od których ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia. Progi przychodów zazwyczaj rosną, ale w nadchodzącym okresie będą niższe. Wynika to z poziomu średniej płacy w kraju, od której są wyliczane – podaje przyczynę.

Wcześniejsza emerytura lub renta podlega zmniejszeniu wtedy, gdy uzyskany przychód jest większy niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Od 1 września kwota ta wyniesie 3517,20 zł brutto i będzie to o około 215 złotych mniej niż w sierpniu. Do zawieszenia świadczenia dojdzie natomiast w sytuacji, w której przychód przekroczy górną kwotę graniczną, tzn. 130 procent przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 września limit wyniesie 6531,90 zł. Wskazane progi dla dorabiających świadczeniobiorców będą obowiązywać do 30 listopada.

– W szczególnej sytuacji są osoby pobierające rentę socjalną. Limit 3517,20 zł spowoduje w ich przypadku od razu zawieszenie świadczenia – podkreśla Olewiński.

Mazowiecki rzecznik prasowy dodaje, że emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, a także osoby, które pobierają z ZUS renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową oraz renty rodzinne przysługujące po osobach uprawnionych do tych świadczeń, mogą zarobkować bez ograniczeń. Nie muszą też powiadamiać ZUS o osiąganych zarobkach.

Fot. Pixabay.