Szlakiem Piastowskich Stolic, czyli nietypowo opowiedziany żywot Władysława Łokietka

image_pdfimage_print

W wieloletniej historii Festiwalu Muzyki Jednogłosowej w tym roku po raz pierwszy organizatorzy musieli go odwołać. – Nie byliśmy jedyni. Na całym świecie życie koncertowe zamarło. Dlatego z ogromną radością przyjęliśmy wieści o stopniowym „odmrażaniu” kultury, a projekt cyklu koncertów „Szlakiem Piastowskich Stolic” spadł nam z nieba – czytamy w zaproszeniu.

Koncert „Szlakiem Piastowskich Stolic” odbędzie się płockiej katedrze w najbliższy piątek, 28 sierpnia o godz. 19:00 po mszy św. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

– Traktujemy go jako swoisty substytut Festiwalu Muzyki Jednogłosowej z kilku powodów: po pierwsze – wykonawcy Schola Gregoriana Silesiensis – to dobrzy znajomi FMJ, którzy gościli już w Płocku wielokrotnie, po drugie – ich płocki koncert to bodaj jedyna możliwość obcowania na żywo z muzyką dawną w naszym mieście w tym roku; po trzecie – po raz kolejny będziemy mogli usłyszeć fragmenty muzyczne pieśni zawartych w legendarnym Pontyfikale Płockim – wymieniają.

Płocki koncert zainauguruje kilkuetapowy projekt „Szlakiem Piastowskich Stolic”. W jego ramach wykonawcy odwiedzą sześć miejsc historycznie związanych z dynastią piastowską, czyli: Brześć Kujawski, Giecz, Gniezno, Łęczyca, Płock, Wiślica. W grodzie położonym na Tumskim Wzgórzu występ rozpocznie procesja dziękczynna z okazji obchodzonej w tym roku 700. rocznicy koronacji Władysława Łokietka. Zakończy się ona w katedrze odśpiewaniem uroczystego „Te Deum”. Istotą wszystkich etapów projektu „Szlakiem Piastowskich Stolic” jest opowieść o żywocie Władysława Łokietka, opowiedziana według „Kronik” Jana Długosza. 

Organizatorami wydarzenia jest Stowarzyszenie Schola Gregoriana Silesiensis, a współorganizatorami: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Katedra Płocka.

Fot. Anna Gruszczyńska.