100. rocznica obrony Płocka 1920. Apel ku czci poległych. Las białych krzyży… [FOTO]

image_pdfimage_print

We wtorek 18 sierpnia obchodzono 100. rocznicę obrony Płocka przed bolszewikami. Główne uroczystości odbyły się na Cmentarzu Garnizonowym. Pochowanych tam jest 170 żołnierzy, których imiona i nazwiska nie są znane. – Nie wahali się 100 lat temu, aby oddać życie za wolność ojczyzny – podkreślał podczas apelu ku czci poległych prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski.

– Dziś, jak co roku w tym lesie białych krzyży, chcemy powiedzieć, że pamiętamy i będziemy pamiętać o bohaterstwie naszych przodków – płocczan, bo właśnie z ich krwi wyrosła Rzeczpospolita. To oni napisali jedną z najpiękniejszych kart, nie tylko wojny polsko-bolszewickiej, nie tylko historii Płocka, ale także historii Polski. Jako płocczanie, potomkowie tych, którzy walczyli i zginęli w obronie Płocka, w obronie Rzeczpospolitej, chcemy oddać hołd i powiedzieć, że jesteśmy, pamiętamy i jesteśmy dumni – mówił włodarz Płocka.

W uroczystościach na Cmentarzu Garnizonowym w Płocku udział wzięli m.in. attache wojskowy ambasady Francji w Polsce płk. Jerome Mallard, imam muzułmański Zbigniew Żuk, rodzina marynarza Flotylli Wiślanej mata Jana Myślisza, odznaczonego Orderem Virtuti Militari. Nie zabrakło również parlamentarzystów. Obecne były posłanki: Elżbieta Gapińska (KO) i Anna Cicholska (PiS), poseł Arkadiusz Iwaniak (Lewica), w imieniu europosła Zbigniewa Kuźmiuka wiązankę składała delegacja. Nie zabrakło również radnych miasta Płocka. Modlitwę za zmarłych podczas apelu poległych odmówili ks. kanonik Stefan Cegłowski, kapelan płockich kombatantów, oraz imam Zbigniew Żuk. Na grobach poległych zapłonęły znicze, a na płycie pomnika upamiętniającego obrońców Płocka złożono wieńce i kwiaty.

Warto podkreślić, że rok 2020 obchodzony jest w naszym mieście pod hasłem: „Płock miasto Bohater – Kawaler Krzyża Walecznych”. Płock obok Lwowa jest drugim miastem, które za bohaterską postawę w 1920 r. otrzymało od marszałka Józefa Piłsudskiego odznaczenie wojskowe – Krzyż Walecznych.

Czytaj także: 100 lat od bohaterskiej obrony Płocka. Jak broniło się miasto? Dwa filmy…

Fot. UMP oraz archiwa prywatne Elżbiety Gapińskiej i Tomasza Kominka.