76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Andrzej Nowakowski: Polaków łączy mit i heroizm powstańców [FOTO]

image_pdfimage_print

– Powstanie warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Przyczyniło się do ukształtowania dzisiejszej tożsamości nie tylko mieszkańców Warszawy. Zryw ten kształtuje świadomość i tożsamość historyczną Polaków mieszkających w całym kraju i poza jego granicami – mówił prezydent Andrzej Nowakowski. – Mimo różnych ocen decyzji przywódców cywilnych i wojskowych polskiego podziemia, a także tragicznego bilansu powstania warszawskiego Polaków łączy mit i heroizm powstańców.

– Obchodzimy dziś 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i nie tylko warszawiacy, ale także wszyscy Polacy nie wyobrażają sobie początku sierpnia bez złożenia hołdu bohaterom. Bez uczczenia pamięci poległych i zamordowanych podczas tego wielkiego zrywu. Także my – płocczanie oddajemy dziś hołd. W godzinę “W” usłyszeliśmy dźwięk syren alarmowych, aby przypomnieć o tym, że 1 sierpnia 1944 roku o godzinie siedemnastej Polacy chwycili w stolicy za broń, aby bronić stolicy, by walczyć z niemieckim okupantem – przemawiał prezydent Płocka.

– Co roku także w Płocku dbamy o to by w uroczysty sposób przypomnieć o poświęceniu mieszkańców Warszawy z lat okupacji i powstańczego zrywu w 1944 roku. Pamiętamy o 63 dniach nierównej walki żołnierzy Armii Krajowej z hitlerowskimi najeźdźcami. Oddajemy cześć poległym żołnierzom i zamordowanym cywilom. Polegli niepokonani. Cześć i chwała bohaterom! – podkreślił włodarz Płocka.

Uroczyste obchody upamiętniające 76. rocznicę Powstania Warszawskiego rozpoczęły się od dźwięku syren alarmowych. Na Cmentarzu Katolickim przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej w Al. Kobylińskiego zebrali się parlamentarzyści, władze miasta, harcerze oraz mieszkańcy Płocka.

Fot. DR.