Kto otwiera i zamyka ranking zamożności? Płock w czołówce. Powiat płocki nie wypada najlepiej

image_pdfimage_print

Z rankingu opublikowanego przez czasopismo „Wspólnota” wynika, że Płock uplasował się na drugim miejscu w Polsce pod względem zamożności samorządu wśród miast na prawach powiatu. Gród nad Wisłą wyprzedza jedynie nadmorski kurort – Sopot, który liderem w tej kategorii jest od 2010 roku. Tuż za Płockiem plasują się Gliwice. Zupełnie inną sprawą jest powiat.

Płock w rankingu najzamożniejszych samorządów od 10 lat plasuje się w czołówce. Liderem w tej kategorii niezmiennie jest Sopot. Ranking wskazuje, że w latach 2010, 2011, 2012 – miasto Płock utrzymywało się w ścisłej czołówce, czyli na drugim miejscu. W 2013 r. miasto znalazło się na trzeciej pozycji, a w 2014 już na czwartej. Później znowu było lepiej, czyli 2015 – drugie miejsce. 2016 r. – trzecie, 2017 r. – drugie, rok później znowu trzecie, aby w 2019 roku ponownie wrócić na drugie miejsce rankingu. Zamożność per capita, czyli na osobę, wyniósł 6814,68 zł. Dla porównania, na ostatnim miejscu rankingu zamożności na ostatnim miejscu są Świętochłowice gdzie na mieszkańca przypada 3528,61 zł.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa powiatu płockiego. Ten znalazł się, aż na 170 miejscu ze 314 powiatów. W powiecie płockim na osobę przypada 831,79 zł. Dla porównania, najbogatszym powiatem jest człuchowski w województwie pomorskim. Tam z kolei na mieszkańca przypada 1550,76 zł. Na ostatnim miejscu wśród powiatów znalazł się łomżyński w województwie podlaskim, gdzie „na głowę” przypada jedynie 445,55 zł.

Wśród liderów miast wojewódzkich niezmiennie króluje Warszawa. Najzamożniejszym województwem jest mazowieckie. Na ostatnim miejscu wśród miast wojewódzkich znalazł się Gorzów Wielkopolski. Najmniej zamożnym województwem jest opolskie. Najzamożniejszym miastem powiatowym są Polkowice w województwie dolnośląskim. W tej kategorii ranking zamyka Kazimierza Wielka w województwie świętokrzyskim. W kategorii miast „inne” miejsce lidera należy do Krynicy Morskiej w województwie pomorskim. Listę zamyka na 607 Boguszów-Gorce w województwie dolnośląskim. Wśród gmin wiejskich niezmiennie na pierwszym miejscu jest Kleszczów w woj. łódzkim, stawkę zamyka Stary Brus w woj. lubelskim. A precyzyjniej ujmując gmina Ostrowice w zachodniopomorskim, która z dniem 1 stycznia 2019 roku została zlikwidowana ze względu na zadłużenie.

– Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od lat. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych – dotacje mają chwilowy, ale silny wpływ na wielkość dochodów – wyjaśnia czasopismo. – Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i nie mający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”) – podkreślają twórcy rankingu.

Fot. Pixabay/UMP.