Koronawirus. Dwóch zakażonych policjantów w płockiej komendzie

image_pdfimage_print

Przed wyborami Polaków uspokajano, że sytuacja z epidemią koronawirusa jest prawie opanowana. Tymczasem od kilku dni liczba zakażonych osób oscyluje w okolicach 500 osób. Przybywa też zmarłych. W Płocku również sytuacja znacznie się pogorszyła. Niedawno w szpitalu św. Trójcy ujawniono zakażone osoby. Dziś gruchnęła wiadomość, że dwóch policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Płocku jest zakażonych, a wielu sanepid wysłał na kwarantannę.

– W związku z informacją o pozytywnym wyniku testu, którą przekazał przełożonym wczoraj [we wtorek] wieczorem funkcjonariusz jednego z wydziałów płockiej komendy, natychmiast odsunięto go od zadań służbowych i odizolowano policjantów, którzy mieli kontakt z zakażonym. Część z tych osób już w tym tygodniu zostanie poddana badaniu. Zdezynfekowano pomieszczenia i pojazdy. Ponadto poinformowane zostały inne osoby, z którymi funkcjonariusz miał kontakt – napisała w odpowiedzi dla “Gazety Wyborczej. Płock” Marta Lewandowska, rzecznik prasowa KMP w Płocku. – Policjant wcześniej nie informował przełożonych o możliwości zakażenia, pomimo tego w poniedziałek został on skierowany przez przełożonych do szpitala celem wykonania badania na COVID-19. Od tego czasu nie przebywał w jednostce.

Okazuje się, że wyżej wymieniony policjant nie jest jedynym zakażonym pośród płockich policjantów. Marta Lewandowska poinformowała: „To drugi funkcjonariusz w tej jednostce, u którego stwierdzono zakażenie i decyzją służb sanitarnych objęty został kwarantanną. Zakażenia te nie miały związku z wykonywaniem zadań służbowych” – czytamy w “GW.Płock”.

Tylko czy to teraz bezpiecznie udać się na komisariat lub do komendy i tam zgłosić swoją sprawę? – dopytywała dziennikarka GW. – Od początku pandemii apelujemy o to, aby unikać osobistych wizyt w jednostkach policji. Część spraw można załatwić zdalnie lub telefonicznie. Praca w jednostkach policji również organizowana jest w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Jeżeli tylko jest taka możliwość, odprawy służbowe odbywają się z wykorzystaniem środków łączności. Oczywiście reżim sanitarny cały czas obowiązuje w jednostce, a w ostatnich dniach został jeszcze wzmożony ze względu na sytuację epidemiologiczną w regionie płockim – odpowiedziała rzecznik prasowa KMP w Płocku.

Ministerstwo Zdrowia w środę rano informowało o 512 nowych przypadkach zakażeń w kraju (w sumie to już 44 416 przypadków), z czego 43 na Mazowszu. W ciągu doby w kraju zmarło kolejne 12 osób z przyczyn związanych z koronawirusem.

Dodamy, że stan na oddziale zakaźnym w szpitalu wojewódzkim na Winiarach z powodu koronawirusa przebywa 14 pacjentów, w tym 5 osób z wynikiem dodatnim. W ciągu ostatniej doby wykonano 16 pobrań próbek do badań. Z kolei w Ministerstwo Zdrowia w środę rano podało, że w ciągu ostatniej doby przybyło 512 nowych przypadkach zakażeń w Polsce.