Synoptycy ostrzegają przed silnymi burzami z gradem. Będzie też wiało

image_pdfimage_print

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla większości kraju. Synoptycy ostrzegają przed silnymi burzami z gradem.

Alert IMGW pierwszego stopnia obowiązuje na całym terenie województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i podkarpackiego oraz w części województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego i lubelskiego.Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczą całego terenu województw: mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego małopolskiego i śląskiego. Objęte nim są również zachodnie powiaty woj. lubelskiego i wschodnie woj. opolskiego.

Meteorolodzy podkreślają, że sytuacja jest dynamiczna i należy śledzić komunikaty pogodowe. Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem oznacza, że zjawiska te mogą być bardziej zintensyfikowane.

Z kolei Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie prognozuje, że od godz. 18:00 dnia 28 lipca do godz. 03:00 – 29 lipca na terenie powiatu płockiego i miasta Płocka wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad. Najbardziej intensywne zjawiska burzowe prognozowane są na południu, w centrum i na wschodzie Mazowsza. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska proc.

Fot. Piotr Augustyniak