Coraz bliżej sali koncertowej w Płocku. Umowa z architektami podpisana [FOTO]

image_pdfimage_print

– Projekt budowlany wraz z pozwoleniem na budowę ma być gotowy do końca marca 2021 roku. Natomiast końcowy projekt wykonawczy musi powstać w ciągu dwóch lat od podpisania umowy. Różnica w czasie powstania tych dokumentów wynika stąd, że mając tylko projekt budowlany, ale z pozwoleniem na budowę, miasto będzie mogło starać się o zewnętrzne dofinansowanie – wyjaśnia Hubert Woźniak z biura prasowego ratusza.

– Wykonaliśmy kolejny krok do budowy sali koncertowej. To bardzo ważny moment dla naszego miasta – mówił prezydent Andrzej Nowakowski tuż przed podpisaniem umowy ze spółką plus3 architekci na zaprojektowanie budynku oraz całego Nowego Rynku z podziemnym parkingiem.

Warto podkreślić, że miejsce i czas podpisania umowy nie były przypadkowe. Spotkanie odbyło się bowiem na Starym Rynku, tuż przed koncertem z cyklu „Muzyczne czwartki na starówce”. Pracownię plus3 architekci reprezentowała Katarzyna Głażewska, prokurent i projektant spółki.

Firma plus3 architekci na początku tego roku wygrała dwuetapowy konkurs na koncepcję sali i placu. Zmagania organizowało miasto i warszawski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Nagrodą było, poza pieniędzmi, zaproszenie do negocjacji na wykonanie kompletnego projektu budowlanego sali koncertowej, garażu wielostanowiskowego oraz zagospodarowania całego Nowego Rynku. Negocjacje zakończyły się sukcesem. W czwartek 23 lipca podpisano opiewającą na 7,5 mln zł umowę na projekt.

Istniejąca koncepcja zakłada rozbiórkę budynku Antypodkowy, obiekt, który miasto już kupiło i zbudowanie w jego miejscu gmachu z uniwersalną salą koncertową oraz salą kameralną, które będą służyły m.in. Płockiej Orkiestrze Symfonicznej – wyjaśnia Woźniak. Dodaje, że pod obecnym placem przed teatrem ma powstać podziemny parking, miejsca parkingowe będą też na samym Nowym Rynku. Co bardzo ważne, przy sali koncertowej powstanie również teren rekreacyjny. Pojawi się mnóstwo zieleni, ławeczki, nowoczesne oświetlenie.

Fot. UMP.