Masz pomysł na Płock? Zgłoś go do BOP

image_pdfimage_print

Chodzi o niebagatelną kwotę bo aż 5,65 mln zł. O rozdysponowaniu tych pieniędzy decydują mieszkańcy. To płocczanie również są pomysłodawcami projektów – ogólnomiejskich i osiedlowych, na które w finale będzie można oddać głos. Realizacją pomysłów zajmie się płocki Ratusz.

Jeżeli zatem macie jakiś pomysł, który – waszym zdaniem – polepszy jakość życia, ułatwi funkcjonowanie w mieście czy na danym osiedlu, piszcie projekty, bo tylko do 26 lipca przyjmowane są zgłoszenia do 9. edycji Budżetu Obywatelskiego Płocka. A gra jest warta świeczki!

To dzięki pomysłom płocczan, którzy przecież swoje miasto znają najlepiej, udało się dotychczas zrealizować mnóstwo ciekawych pomysłów.  – W dotychczasowych ośmiu edycjach mieszkańcy wybrali do realizacji 102 projekty. Większość, bo aż 72 zostało już zrealizowanych, 25 jest w trakcie realizacji. Do tej pory przeznaczyliśmy na nie ponad 31 mln zł – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Nie sposób wymienić wszystkie projekty, ale może przyjrzyjmy się kilku z nich. Są one bowiem dowodem na kreatywność mieszkańców i dobitnie pokazują, że pomysłodawcom projektów chodziło o dobro płockiej społeczności.

W 1. edycji płocczanie przychylnie ocenili m.in. projekt „Stop Tirom w Płocku” czy wyposażenie i remont sali do zajęć sensorycznych w SP nr 18. W 2. edycji pomysł krytego boiska na stadionie Wisły Płock spotkał się z ogromnym uznaniem głosujących. Trzecia edycja BOP była wyjątkowa. Do realizacji zakwalifikowało się aż 19 projektów. W tym ścieżka rowerowa łącząca Góry z Radziwiem, plac zabaw przy stadionie miejskim czy zagospodarowanie Placu Obrońców Warszawy. W 4. edycji płocczanie w głosowaniu postawili na powstanie Centrum Sportów Ekstremalnych, czyli budowę toru do jazdy na rolkach, rowerze, deskorolkach oraz budowę pumptracku. W tej edycji nie zabrakło również miejsca na osiedlowe projekty, które z sukcesem udało się zrealizować m.in. pobudowano plac zabaw przy SP 22, powstała też siłowania pod chmurką na osiedlu Dobrzyńska.

W 5. edycji płocczanie zaproponowali budowę tężni solankowej na Winiarach. Obiekt zwyciężył w głosowaniu i teraz korzystają z niego płocczanie, i nie tylko. Z budżetu na 5. edycję skorzystali m.in. mieszkańcy osiedla Dworcowa, powstał tam parking, którego brakowało. Z kolei osiedle Stare Miasto zyskało Kino Letnie. W 6. edycji mieszkańcy licznie zagłosowali na „Mobilną oświatę” – zakupiono 3 samochody osobowe dla młodzieży z płockich szkół. Głosami płocczan z części funduszy w tej edycji zakupiono statek ratowniczy dla Rejonowego Płockiego WOPR. Z pieniędzy tej edycji zrealizowano dotychczas 13 projektów. Wśród nich znalazł się bardzo ciekawy projekt „Psi Uśmiech”, czyli wybieg dla czworonogów. Stworzono miejsce przyjazne i bezpieczne dla czworonożnych pupili, które cieszy się ogromną popularnością. Fajnym pomysłem była też budowa dwóch publicznych stacji do naprawy rowerów.

Z funduszy kolejnej 7. edycji wykonano iluminację zabytkowego Kościoła Parafialnego w Imielnicy. Na tym jednak nie koniec. Rozbudowano bowiem system roweru miejskiego o stację Borowiczki. Powstał również hotel dla dzikich zapylaczy, który ewidentnie pokazuje, jak ważna jest dla mieszkańców Płocka ochrona środowiska i dbałość o nie. W tej samej edycji zresztą powstały również płockie smart ławki z wbudowanymi panelami słonecznymi, które umożliwiają naładowanie baterii telefonów komórkowych czy laptopów.

Z 8.edycji sporo projektów jest w trakcie realizacji. Dotychczas udało się zakupić samochód do nauki jazdy dla uczniów ZSZ im. Marii Skłodowskiej-Curie. Ale jak wszyscy wiemy, napisanie projektu, to dopiero początek inwestycji. Potem musi być dokumentacja projektowo-kosztorysowa, przetarg na wybór wykonawcy itd. Warto wspomnieć, że to w tej edycji mieszkańcy zagłosowali nad utworzeniem Obywatelskiego Płocka, czyli budowę boiska do taqballa, zakup samochodu oraz sprzętu komputerowego dla uczniów płockich szkół, utworzenie poradni małżeństwa i rodziny oraz dokończenie budowy i wyposażenie II piętra Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego. Z funduszy przeznaczonych na realizację pomysłów z 8. edycji powstanie także Eko-Patrol.

No a 9.edycja właśnie przed mieszkańcami. I należy się spieszyć, bo w Ratuszu będą czekać na pomysły tylko do 26 lipca. Na przysłowiową chwilę przed zamknięciem list projektów, warto się rozejrzeć dookoła, usiąść i napisać. To zajmie niewiele czasu, a może w waszym otoczeniu zmienić bardzo wiele. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie mojemiasto.plock.eu

Przypomnijmy. Do rozdysponowania jest 5,65 mln zł – na projekty ogólnomiejskie 2,2 mln zł, a na osiedlowe 3,45 mln zł.