Wybory 2020. Poseł Elżbieta Gapińska: Jestem głęboko przekonana, że to dopiero początek [FOTO]

image_pdfimage_print

Powoli cichną echa prezydenckiej kampanii wyborczej. Wciąż jednak w domach i między przyjaciółmi czy sąsiadami toczą się dyskusje. Eksperci i politycy komentują. Co o kampanii i wyborach sądzi płocczanka, poseł na Sejm RP z ramienia Koalicji Obywatelskiej – Elżbieta Gapińska, która bardzo angażowała się w kampanię wyborczą Rafała Trzaskowskiego?

– Podczas wyborów prezydenckich objawił się nowy przywódca na opozycji – Rafał Trzaskowski – mówi nam Elżbieta Gapińska. – W krótkim czasie potrafił zmobilizować miliony Polaków, którzy mu zaufali i z nową energią popatrzyli na politykę. Zobaczyli w Trzaskowskim polityka nowoczesnego, europejskiego formatu, który łączy, a nie dzieli, nikogo nie wyklucza, dba o dobro wspólne obywateli, a jednocześnie przestrzega prawa i Konstytucji – podkreśla. – To pospolite ruszenie Polaków , którzy zaufali naszemu kandydatowi daje nadzieję na to, że Polska obudziła się z letargu i rządzący na czele z prezydentem muszą to brać pod uwagę.

Posłanka uważa, że “chociaż tym razem jeszcze się nie udało złamać monopolu władzy PiS, to Polacy coraz częściej mówią: “mamy dość” tej władzy. – Najlepiej było to widać podczas zaangażowania w zbieranie podpisów poparcia dla Trzaskowskiego. Gdy władza dała na to zaledwie 5 dni. W tak krótkim czasie obywatele zebrali prawie 2 miliony podpisów – przypomina. Elżbieta Gapińska uważa, że budujące były także spotkania z wyborcami, na które przychodziły setki, a nawet tysiące ludzi, którzy chcieli zmiany. – Tysiące ludzi zaangażowało się w kampanię Trzaskowskiego. Roznosili ulotki, wieszali banery, namawiali na ulicach ludzi do głosowania.

– Tego potencjału nie możemy zmarnować. Nie możemy zawieść ludzi, którzy Rafałowi zaufali. Jestem głęboko przekonana, że to dopiero początek, a nie koniec naszej drogi po zwycięstwo. Polacy to mądry naród i w końcu powiedzą „do widzenia” władzy PiS.

– Cieszy mnie fakt, że w wielu miejscach, w których w poprzednich wyborach wygrywał PiS, tym razem wygrał Rafał Trzaskowski. Tak stało się na przykład w Płocku. Dzięki zaangażowaniu wielu wolontariuszy, którzy mozolnie przekonywali do kandydata opozycji, Rafał Trzaskowski wygrał w 10 województwach, w tym na Mazowszu – podkreśla poseł Gapińska.

Uważa, że po tych wyborach zarysował się podział pomiędzy Polakami, podsycany przez nieodpowiedzialne wypowiedzi w kampanii polityków PiS i prezydenta Andrzeja Dudy. – To będzie bardzo trudne, aby je zasypać, bo nigdy nie były tak silne, jak obecnie. Powodują one głębokie rozdźwięki w rodzinach.

Życzyłabym sobie, aby kolejna kadencja prezydenta była zupełnie inna – mówi posłanka. – Aby przestrzegano prawa i Konstytucji, okazywano szacunek wszystkim obywatelom niezależnie od ich poglądów i wiary, aby Polska była ważniejsza niż lojalność wobec partii.

 

Fot. Archiwum prywatne Elżbiety Gapińskiej.