Takiej sytuacji jeszcze nie było. Bardzo mała przewaga Andrzeja Dudy. Kto zostanie prezydentem? Jest praktycznie remis!

image_pdfimage_print

1 mln 129 tys – o tyle osób więcej wzięło udział w drugiej turze wyborów w porównaniu do pierwszej. Z pierwszych, sondażowych wyników podanych o godz. 21:00, że minimalną różnicą wygrywa Andrzej Duda. To jednak nic pewnego. 

Andrzej Duda w II turze wyborów prezydenckich zmierzył się z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim. Prezydent Warszawy na swoją kampanię miał 32 dni. W I turze wyborów Rafała Trzaskowskiego poparło ponad 30 proc. głosujących Polaków.

Druga tura wyborów odbyła się w niedzielę 12 lipca 2020 roku. Urzędujący prezydent otrzymał  50,4 proc. poparcia, a Rafał Trzaskowski 49,6 proc. czyli 0,8 proc.  Jak poinformowała firma Ipsos, na podstawie badania exit poll nie da się wskazać zwycięzcy wyborów. Dokładność badania to plus minus 2 punkty procentowe dla każdego kandydata. Około północy poznamy dokładniejsze wyniki wyborów.

Według wstępnych sondaży IPSOS przeprowadzonych metodą badania exit poll, czyli na podstawie deklaracji wyborców w losowo wybranych komisjach wyborczych. Zbierają je ankieterzy IPSOS pracujący przed 500 losowo wybranymi komisjami wyborczymi. Ankiety są wypełniane w formie elektronicznej, dlatego na bieżąco trafiają do bazy. Sondażowe wyniki są sporządzane na podstawie 50 tys. ankiet.

Frekwencja według sondażu exit poll wyniosła 68,9 proc.