Wybory 2020. Mocne słowa na płockiej starówce. Podsumowanie kampanii i poparcie dla Rafała Trzaskowskiego [FOTO]

image_pdfimage_print

Kampania wyborcza Rafała Trzaskowskiego trwała nieco ponad miesiąc. Od 10 czerwca do 28 czerwca, czyli do pierwszej tury wyborów, w której kandydat osiągnął nieco ponad 30 proc. poparcia. Potem sztabowcy oraz ubiegający się o fotel prezydencki mieli zaledwie 12 dni do przekonania Polaków, aby na karcie do głosowania w czasie wyborów zaznaczyć nazwisko kandydata Koalicji Obywatelskiej. Ostatnie sondaże podają, że zmiany prezydenta chce prawie połowa Polaków, którzy w niedzielę – 12 lipca – pójdą do urn wyborczych.

Czytaj także: Rafał Trzaskowski w Płocku: Potrzebny jest prezydent, który będzie patrzył władzy na ręce! [FOTO]

Jest zatem za co dziękować sztabowi oraz wolontariuszom, którzy wykonali gigantyczną pracę. Podczas piątkowego podsumowania kampanii wyborczej, które odbyło się przy płockim ratuszu, ciepłych słów podziękowania dla osób, które pracowały w sztabie nie szczędził marszałek województwa Adam Struzik oraz prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Marszałek swoje krótkie przemówienie rozpoczął od tego, że w nadchodzących wyborach Rafał Trzaskowski może liczyć na poparcie jego i części jego ugrupowania, czyli Polskiego Stronnictwa Ludowego. – Od pięciu lat zmagamy się w naszym kraju z tendencją do budowania państwa autokratycznego, do ograniczania samorządności, zmierzamy do marginalizacji Polski na arenie europejskiej i międzynarodowej – uzasadniał Adam Struzik swój wybór. – Od pięciu lat toczymy nierówny bój z większością sejmową i także z obecnym prezydentem, aby te fundamentalne wartości demokratycznego państwa prawa były zachowane – mówił marszałek.

Adam Struzik wypomniał rządzącym zawłaszczenie Trybunału Konstytucyjnego, sądów, instytucji wymiaru sprawiedliwości czy odbieraniu kompetencji samorządom. – Niestety, towarzyszy nam głęboki podział społeczeństwa, budowanie systemu niechęci, nienawiści – wymieniał. – Podział na lepszy i gorszy sort, podział na tych, którzy czerpią pełnymi garściami ze Spółek Skarbu Państwa.

– Najbliższa niedziela to ostatnia szansa, aby to zmienić, dla tej części społeczeństwa, która jest za wolnością, za demokracją, za prawdziwą sprawiedliwością, za praworządnością i za samorządnością – podkreślał. Według marszałka “samorządność to klucz do sukcesu”. – Ostatnie 30 lat zmieniło Polskę – w każdym osiedlu, w każdym sołectwie, w każdej gminie, powiecie, województwie. Tylko dzięki temu, że rzesze ludzi zaangażowały się w budowę wspólnot lokalnych i regionalnych. Niestety, obecni rządzący są zwolennikami państwa, w którym o wszystkim decyduje się w Warszawie. Pieniądze dzielą urzędnicy. W Funduszu Dróg Samorządowych podział przygotowuje wojewoda dla swoich, a zatwierdza premier. Decyzję o budowie gminnej drogi podejmuje premier RP. Ostatnio rozdają czeki, chociaż wcześniej zabrali miliony – podkreślił Struzik. – Teraz rozdają ochłapy w postaci obiecanych pieniędzy. Korupcja polityczna w najczystszej postaci.

– Trzeba to zmienić. Jedyną szansą na zmianę, która się może długo nie powtórzyć. Jedyną szansą na zmianę jest głosowanie w niedzielę na Rafała Trzaskowskiego – podkreślił marszałek. Zdaniem Adama Struzika Rafał Trzaskowski jest antytezą wszystkiego, czym jest PiS i kim jest Jarosław Kaczyński. – Pan Andrzej Duda jest tylko dodatkiem, jest tylko długopisem do pana Jarosława Kaczyńskiego.

Z kolei prezydent Andrzej Nowakowski mówił: – Rafał Trzaskowski chce łączyć, a nie dzielić. Przede wszystkim mamy szansę na to, żeby mieć prezydenta, nie długopis. Prezydenta, który będzie niezależny, będzie nie tylko słuchał jednego głosu z Nowogrodzkiej, ale przede wszystkim będzie słuchał Polaków.

Włodarz Płocka apelował, aby pójść w niedzielę na wybory i głosować na Rafała Trzaskowskiego.

 

Fot. Dziennik Płocki.