Powoli wszystko się rozkręca i wraca do normy. 'naPowietrzACZ kultury' pełen atrakcji [FOTO]

image_pdfimage_print

Od spotkań z autorem, poprzez warsztaty dla dzieci i koncerty, po kino pod chmurką – tak przebiegał pierwszy naPowietrzACZ kultury, który przez co drugi wakacyjny weekendy organizuje Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki. Ośrodek otworzył swoje drzwi dla spragnionych kulturalnych wrażeń płocczan, i nie tylko.

NaPowietrzACZ powstał dla osób, którym… jak powietrza brakuje wspólnie przeżywanych kulturalnych doznań. To przestrzeń wydarzeń kulturalnych tak zorganizowanych, by dobrą muzykę, artystów lub film mieć na wyciągnięcie ręki.

Sobota na terenie POKiS rozpoczęła się z wysokiego „C”. Odbyła się pierwsza LiterAkcja z Rafałem Kowalskim, autorem książki „Reszta Ciała”. Książki, która jest odpowiedzią na pytanie, jak potoczyły się losy żydowskich rodzin wywodzących się z Płocka. Była ciekawa rozmowa z autorem, którą prowadził Radosław Łabarzewski. Nie zabrakło czasu na autografy, ciepłe słowa i rozmowy w kuluarach.

Chwilę po zakończeniu spotkania na scenie, pojawił się pierwszy z występujących tego wieczoru zespołów – Brodacze live act. Syntezatory, gitary i wokale zrobiły swoje, po chwili czuć było dobry klimat, rodem z najbardziej rozpoznawalnego w okolicy festiwalu muzyki elektronicznej. Zaraz po Brodaczach na scenie pojawiły się gwiazdy wieczoru – Zespół KAMP!

To, że brakowało takich koncertów widać było nie tylko po publiczności, ale także po artystach. Oba zespoły grały jak natchnione, bardzo chętnie wracały także na bis. Niestety, jeden z bisów zawsze musi być tym ostatnim, jednak nie dało się tego odczuć, bo oto przygotowane było już kino pod chmurką. Pierwszym z wyświetlanych filmów była „Gorączka Sobotniej Nocy” – z rewelacyjnym Johnem Travoltą w roli głównej. Publiczności nie przeszkadzały nawet próbujące uprzykrzyć życie komary. Dzięki dobrej, ciepłej pogodzie, większość z nich dotrwała do drugiego filmu – „Priscilla Królowa Pustyni”.

Niedziela była dniem dla rodziny. Zaczęło się już o godzinie 10:00 od Targu Śniadaniowego, który z organizatorami przygotowała restauracja Wieża Ciśnień. Oprócz znanych w Płocku restauracji pojawiły się naturalne miody, przetwory, sery i warzywa z lokalnych wytwórni i upraw. Dzięki temu dzieci i rodzice mogli zapoznać się ze smakami, których nie ma w żadnym markecie. Bezpośrednio po śniadaniu wyświetlane były dla dzieci najlepsze polskie animacje w bloku nazwanym „Teraz Dzieci Mają Głos!”.

W namiocie kultury o 12:30 rozpoczęły się także warsztaty plastyczne, podczas których powstały zaklęte w szkle kolaże, a także własnoręcznie ozdabiane workoplecaki, które na pewno przydadzą się na letnie wyprawy. Poza warsztatami, było też coś dla fanów ruchu – Taniec w kręgu, do którego dołączyli nawet seniorzy. Integracja wielu pokoleń – to efekt, który cieszy najbardziej. Do końca dnia towarzyszyła nam także grupa JoArt Show, która przygotowała animacje i warsztaty cyrkowe. Atrakcji zatem nie brakowało. Na kolejny naPowietrzACZ POKiS zaprasza już za dwa tygodnie – 18 i 19 lipca.

NaPowietrzACZ odbywał się będzie przez całe wakacje, co dwa tygodnie. Następne wydarzenia  już 18 i 19 lipca. Na uczestników imprezy czekał będzie weekend w stylu francuskim. Obserwujcie media społecznościowe POKiS oraz www.pokis.pl.

Fot. Materiały prasowe POKiS.