Budowa nowej instalacji na terenie Orlenu. Jacek Sasin obecny na wbudowaniu kamienia węgielnego [FOTO]

image_pdfimage_print

Praca nowej instalacji, która właśnie ruszyła na terenie rafinerii w Płocku, rozpocznie się w grudniu 2022 roku – zapowiada spółka. W miniony poniedziałek pod inwestycję wbudowano kamień węgielny. Instalacja zajmie teren o powierzchni 2 hektarów i będzie kosztowała ok. 1 mld zł.

– Instalacja Visbreakingu, której budowę rozpoczyna PKN Orlen, pozwoli wytwarzać więcej produktów wysokomarżowych, a tym samym w szybkim tempie generować wyższe zyski. Wzmocni to pozycję PKN Orlen na konkurencyjnym, międzynarodowym rynku paliwowym – mówił obecny na wbudowaniu kamienia węgielnego Jacek Sasin, wicepremier i minister Aktywów Państwowych.

Prace inwestycyjne związane z instalacją Visbreakingu zakończą się za 30 miesięcy, co oznacza, że produkcja z tej instalacji powinna ruszyć jeszcze w grudniu 2022 roku. Równolegle będzie realizowana infrastruktura podłączenia Visbreakingu do reszty rafinerii – tłumaczy spółka. – W instalacji Visbreakingu pozostałość próżniowa, która dotąd wykorzystywana była do produkcji ciężkich olejów opałowych czy asfaltu, będzie przetwarzana na produkty wysokomarżowe – benzynę i olej napędowy – wyjaśnia Orlen.

Koncern podkreśla, że w ramach integracji aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz wydłużania łańcucha wartości, spółka przyspiesza także realizację pozostałych inwestycji w Płocku. W tym roku otwarte zostanie Centrum Badawczo-Rozwojowe, które – zdaniem spółki – umożliwi opracowywanie nowych technologii, licencji czy produktów, optymalizowanie już istniejących i uzyskiwanie dla nich patentów. 

Fot. Materiały prasowe PKN Orlen.