301 sklepów sieci Tesco zmieni właściciela. Będzie nowy szyld

image_pdfimage_print

Brytyjska sieć Tesco zamierza całkowicie zrezygnować z prowadzenia biznesu w Polsce, aby skoncentrować się na działalności w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech, gdzie ma silniejszą pozycję na rynku i lepsze perspektywy wzrostu. Transakcja sprzedaży, podlegająca zatwierdzeniu przez UOKiK, doprowadzi niemal do podwojenia liczby sklepów innej sieci handlowej, która zamierza przejąć 301 nieruchomości w naszym kraju.

Polskie sklepy sieci Tesco, a także dwa magazyny, staną się własnością firmy Salling Group, właściciela sieci Netto. Transakcję – wartą 900 mln zł – muszą jeszcze zatwierdzić urzędy antymonopolowe.

– Uważamy, że ta transakcja to najlepszy sposób zabezpieczenia przyszłości firmy dla naszych pracowników i klientów w Polsce – mówi dyrektor generalny Tesco, Dave Lewis.

Finalizacja umowy miałaby nastąpić w czwartym kwartale 2020 r. Zmiana szyldu z Tesco na Netto nastąpi w ciągu 18 miesięcy od finalizacji umowy (do tego momentu nadal pozostaną widoczne szyldy Tesco)  – wówczas supermarkety i hipermarkety kompaktowe zostaną przekształcone w sklepy o formacie Netto 3.0. Szczegółowy plan dla każdego sklepu zostanie opracowany w najbliższych miesiącach. Dla ok. 7 tys. zatrudnionych osób nowym pracodawcą zostanie Salling Group.

– Netto Polska prowadzi obecnie 386 sklepów, a zawarta dzisiaj umowa ma strategiczną wartość dla rozwoju biznesu, gdyż pozwoli Netto w pełni wykorzystać sprawdzoną koncepcję 3.0 na całym polskim rynku – czytamy w komunikacie.

Oferta na zakup spółki Tesco Polska pojawiła się jesienią ubiegłego roku. Decyzja była spowodowana stratami finansowymi, spadającymi przychodami (tu wskazywano m.in. na wprowadzone ograniczenia w handlu w niedziele), a także rosnącą konkurencją.

W ostatnich latach Tesco niemal o 100 placówek zmniejszało liczbą super- i hipermarketów w Polsce. Jak podano w komunikacie, w ciągu 18 miesięcy firma sprzedała 22 sklepy za 200 mln funtów. Część z nich nabyła sieć Kaufland czy Leroy Merlin.

Obecna transakcją nie objęto 19 sklepów. Grupa Tesco zamierza sprzedać również i te nieruchomości innym kontrahentom.

Fot. Zdjęcie poglądowe, Pixabay