Poświęcą mozaikę papieską składającą się z ponad tysiąca elementów. W katedrze homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz papieża Jana Pawła II

image_pdfimage_print
Wizyta apostolska św. Jana Pawła II stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Płocka i diecezji płockiej. W rocznicę 100. urodzin urodzin papieża – 21 czerwca 2020 r., w płockiej bazylice katedralnej zostanie odprawiona uroczysta Msza św., będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz, następnie poświęci mozaikę z „Oknem papieskim” na domu biskupim.
Płocka uroczystość rozpocznie się Mszą św. o godz. 11:30 w bazylice katedralnej płockiej. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz z Krakowa, wieloletni sekretarz papieża Jana Pawła II. Po Mszy św. poświęci on mozaikę z „Oknem papieskim” na domu biskupim przy Placu Narutowicza 10. W uroczystości uczestniczyć będą także: biskup płocki Piotr Libera i biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski. Wieczorem o godzinie 21.00 przed wizerunkiem Papieża płocczanie spotkają się na Apelu Jasnogórskim.
Okno papieskie z ponad tysiąca elementów
Autorem mozaiki z wizerunkiem św. Jana Pawła II jest Lubosz Karwat (ur. 1982), który od 13 prowadzi Pracownię Rzemiosł Artystycznych w Tuchowie koło Tarnowa. Z wykształcenia jest konserwatorem sztuki, cyklicznie prowadzi warsztaty mozaiki. W 2009 r. założył Stowarzyszenie Polskich Artystów Mozaiki i jest jego przewodniczącym. W 2015 r. w Turcji zdobył pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie mozaiki współczesnej. „Okno papieskie” dla Płocka tworzył przez 1,5 miesiąca. Ma ono wymiary 192 cm na 125 cm. Przedstawia św. Jana Pawła II w geście błogosławieństwa, z herbem papieskim u góry i hasłem tamtej pielgrzymki do Polski: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”.
Artysta wykonał mozaikę z kamieni naturalnych: marmurów i granitów, składa się ona z ponad tysiąca elementów. W pracy połączył technikę płytkową z florencką (każdy element jest dokładnie ręcznie dopracowany i dobrze przylega do całości), dzięki temu wizerunek Papieża sprawia wrażenie trójwymiarowego. Zainstalował na nim także elementy odlane z mosiądzu (np. krzyż pektoralny na sutannie Papieża, herb i napis „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”).
Proces powstawania mozaiki płockiej można obejrzeć na profilu fejsbukowym artysty: https://www.facebook.com/pages/category/Artist/Pracownia-Lubosza-Karwata- 697543574037456/.
Wcześniej tylko w Krakowie przemawiał przez okno
Papież Jan Paweł II odwiedził Płock w dniach 7-8 czerwca 1991 r., podczas czwartej pielgrzymki do ojczyzny, odbywającej się pod hasłem „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”. Przybył wówczas do Płocka na zaproszenie bp. Zygmunta Kamińskiego. W dniu 7 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, odprawił Mszę św. na placu, który obecnie nazywa się Placem Celebry (w sąsiedztwie stadionu „Wisły”). Po raz pierwszy w historii pontyfikatu odwiedził Zakład Karny, gdzie zaskoczył ochronę, wchodząc między skazanych. Modlił się przy pomniku abp. Antoniego J. Nowowiejskiego, znajdującym się przy Wyższym Seminarium Duchownym i kościele św. Jana Chrzciciela w Płocku (później w 1999 r. beatyfikował go, stawiając na czele 108 męczenników II wojny światowej).
Wieczorem 7 czerwca papież przewodniczył nabożeństwu czerwcowemu w bazylice katedralnej, podczas którego zamknął 42. synod diecezjalny. Potem udał się do domu biskupiego przy pl. Narutowicza 10. Oczekiwał na niego tłum wiernych, szczególnie ludzi młodych. Skierował wówczas do zgromadzonych krótkie słowo, w którym zauważył, że dotychczas tylko w Krakowie przemawiał przez okno. Nawiązał do stołecznych dziejów Polski i powiedział: „Na jakiś czas był Płock stolicą Polski. A poza Gnieznem, Krakowem, Płockiem, znowu Krakowem, a potem Warszawą, jest jedna stolica Polski, która się nazywa Jasna Góra”. Zaprosił zebranych do zaśpiewania Apelu Jasnogórskiego, który wykonywano powszechnie w okresie przygotowania do Tysiąclecia Chrztu Polski.
Na zakończenie św. Jan Paweł II udzielił błogosławieństwa, po czym przeszedł do okna po drugiej stronie budynku, gdzie w odpowiedzi na śpiew „Sto lat”, wykonany przez zgromadzonych, dodał: „Papież jeszcze jakoś żyje i będzie żył, dopóki Pan Bóg go będzie trzymał. A potem umrze, to znaczy narodzi się do życia wiecznego. A mam nadzieję w miłosierdziu Bożym i waszej modlitwie”. W odpowiedzi rozległy się oklaski i śpiew młodzieży. Ojciec święty pojawił się także w oknie domu biskupiego 8 czerwca rano, aby pożegnać się z płocczanami.
Diecezja Płocka