Zapraszają do oglądania nowej wystawy. Wejdźcie do estońskiego świata pełnego tajemnic… [FOTO]

image_pdfimage_print

… zagadek, symboli, zachwycającej precyzji, zwierzęcych, bajkowych bohaterów, a nawet Aniołów. Spójrzcie na postacie z baśni i legend, uchwyćcie spojrzenie ukrytej za taflą szkła Alicji. Wystawa, która porusza wyobraźnię, będzie dostępna od 19 czerwca. Niech do niej należy piątkowy wieczór. Dla zwiedzających przewidziano upominki.

W czwartek Płocką Galerię Sztuki odwiedzili wyjątkowi goście, ambasador Republiki Estońskiej w Polsce Martin Roger oraz konsul Tiina Tarkus. Wizytę połączono z przedpremierowym zwiedzaniem nowej, pełnej fascynujących prac pięciorga estońskich artystów, wystawy „Secret Lives”. Jak dotąd była zachwycająca „Alicja w Krainie Czarów”, wystawa „Biegnąc z wilkami”, zwiedzający podążali już śladami baśni braci Grimm… Czas na kolejną odsłonę. Bilet kupiony na wystawę zbiorową „Secret Lives” zapewnia podróż do inspirującego świata współczesnej kultury estońskiej, czerpiącej z mitologii, twórczości braci Grimm czy Andersena, folkloru i natury.

– Wystawa „Secret Lives”  jest niezwykle bogata, jeśli chodzi o wątki i motywy – mówiła szefowa Płockiej Galerii Sztuki, Alicja Wasilewska. – Podobnie jak w ubiegłych latach, ta tegoroczna ekspozycja stanowi kolejny interesujący wgląd w kulturę Estonii, ich bardzo niesamowitą, tajemniczą, intrygującą sztukę, którą wspólnie z Ambasadą Estonii staramy się wspólnie przybliżać płocczanom i wszystkim miłośnikom sztuki.

Na zwiedzających czekają grafiki, rysunki, akwarele, kolaże, obiekty-rzeźby – łącznie blisko 80 prac umieszczono we wnętrzach budynku przy ul. Sienkiewicza 36. Pokazano prace autorstwa pięciu artystów: Viive Noor (kuratorki wystawy), Kadi Kurema, Reginy Lukk-Toompere, Urmasa Viik i Jüriego Mildeberga. – Ich prace doskonale ilustrują, często w sposób symboliczny, uniwersalny, prawdy i zasady, które rządzą życiem i niezmienną naturą ludzką, mimo upływu czasu i epok. Mam nadzieję, że każdy, kto przyjdzie do galerii, aby zwiedzić wystawę, również ulegnie urokowi, czarowi i ekspresji nie tylko samej wystawy, ale również estońskiej twórczości – dodała Alicja Wasilewska.

Zaprezentowane na wystawie prace poruszają wciąż aktualne problemy, zarazem nie rezygnując z nawiązań do baśniowości i mityzacji, zakotwiczając się w głębokiej więzi z naturą. Zwierzęta i natura są tu wręcz bohaterami na równi z człowiekiem.

– Mam nadzieję, że ta wystawa pozwoli zajrzeć w wewnętrzny, sekretny świat uczuć i przemyśleń estońskich artystów – zaznaczył ambasador Republiki Estońskiej w Polsce Martin Roger, dla którego była to pierwsza wizyta w Płocku.

Gości z książęcym Płocku powitał w imieniu prezydenta Andrzeja Nowakowskiego wiceprezydent Roman Siemiątkowski. Zapraszał do zwiedzania miasta, które niegdyś było stolicą kraju. Przy okazji nie zabrakło podziękowań za czteroletnią współpracę dla konsul Tiiny Tarkus, która w tym miesiącu kończy swoją pracę w placówce w Polsce. Pracownicy PGS przygotowali dla niej kolaż pełen postaci nawiązujących do poprzednich wystaw.

Kot w butach, Śpiąca Królewna, Czerwony Kapturek stają się na wystawie „Secret Lives” nie tylko postaciami z dziecięcych baśni. Uniwersalne prawdy i wartości odkryjemy na ilustracjach Kadi Kurema, z kolei u wykreowanych przez Reginę Lukk-Toomprere zwierzęcych bohaterów dostrzeżemy w jaki sposób ciepły humor i ludzkie wzorce zachowań przybierają czasem filozoficzny wymiar. Ponownie zajrzymy w sekretny świat twórczości Viive Noor, podążając za surrealistyczną kobiecą postacią pośród mistycznej natury, czasem pustej i zimowej, w gaju bądź pod gwiazdami „Nocy, która ma swoje sekrety”. Folklor estoński zainspirował również Urmasa Viika do wykreowania zadziwiających swoją strukturą i naturą Aniołów. Podążając śladem sztuki estońskiej, natrafimy na rzeźby Jüriego Mildeberga. Walizy i kufry współtworzą – mimo wszystko pokazany z pewną dozą humoru – cykl „Taniec śmierci”. 

Piątkowy wieczór spędźmy w jakże barwnym świecie estońskiej twórczości. Wystawa będzie udostępniona dla zwiedzających 19 czerwca wyjątkowo w godzinach 14.00-21.00 (cena biletu: 2 zł). Przygotowano upominki w postaci plakatu towarzyszącego wystawie.

Ekspozycja pozostanie w Płockiej Galerii Sztuki do 23 sierpnia 2020 r.