Znów będzie można iść do kina, ale na nowych zasadach

Stęskniliście się za seansami w kinie? Kina ponownie zaproszą widzów na ucztę filmową, tylko będzie nieco inaczej w porównaniu do czasu przed pandemią. Nie spodziewajmy się wysypu nowości w repertuarze, gdyż daty najbardziej oczekiwanych premier przeniesiono na późniejsze terminy.

Sieć Helios jeszcze nie ogłosiła daty, kiedy widzowie będą mogli ponownie zasiąść w kinowych fotelach. Na razie wiadomo, że od 6 czerwca czas na rozruch sprzętu w NovymKinie Przedwiośnie głównie z repertuarem jak sprzed epidemii, czyli kto nie widział, a chciałby zobaczyć ekranizację “Doktora Dolittle” albo “Gang zwierzaków” w akcji, będzie miał okazję. Wśród różnorodnych propozycji mamy również takie filmy, jak “Niewidziany człowiek”, “Sonic. Szybki jak błyskawica” “Hejter” czy “Swingersi”, będzie też gratka dla wielbicieli prozy Jane Austen – pokażą ekranizację “Emmy”, z kolei w ramach cyklu “Portret kobiety” wyświetlą film “Co przyniesie jutro”.

Kto może siedzieć razem w kinowej sali?

Obowiązek zakrywania ust i nosa, który został ostatnio poluzowany w przestrzeni publicznej, został podtrzymany w przypadku seansu w kinie. W sali udostępnią nie więcej niż połowę miejsc.

– Rzędy powinny być zajmowane naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między widzami – czytamy w wytycznych.

Są jednak wyjątki od tej zasady – dotyczą:

  1. widza, który uczestniczy w pokazie z dzieckiem poniżej 13. roku życia;

  2. widza, który uczestniczy w pokazie z osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie;

  3. osób wspólnie zamieszkujących lub pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.

Zalecono, aby widzowie np. w trakcie zakupu biletu on-line (to preferowany sposób zgodnie z zaleceniami) podawali swoje dane kontaktowe “na wypadek stwierdzenia u któregoś z widzów zakażenia SARS-CoV-2”. – Dane zbierane są w celu poinformowania o ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną. (…) Pracownicy oraz widzowie powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy/na seans, a pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem w celu uzyskania teleporady medycznej.

Przed wejściem do kina dezynfekujemy ręce. Przy kasie – jak np. w bibliotekach czy sklepach – zasugerowano umieszczenie przegrody z pleksiglasu. Pracownicy kina, podobnie jak widzowie, mają mieć założoną maseczkę lub przyłbicę. Zalecono, aby byli wyposażeni w środki do dezynfekcji. Częstsze odkażanie pomieszczeń i urządzeń systemów płatności – ze szczególnym uwzględnieniem infrastruktury, z którą klient ma kontakt – konieczne jest w strefie gastronomicznej. W łazienkach powinny pojawić się środki do dezynfekcji rąk, “udostępnienie w miarę możliwości bezdotykowych podajników na ręczniki papierowe – nie zaleca się używania suszarek do rąk”.

W kolejce przed seansem zalecono zachowane odstępów między osobami (podobnie przy wyjściu z seansu). W przedstawionych wytycznych wskazano, aby w kinie powołano koordynatora do spraw zdrowotnych bądź delegowano konkretnego pracownika do zadań związanych z dbałością o zachowanie wszelkich ustalonych procedur oraz do stałego kontaktu z wyznaczoną osobą z właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Fot. Pixabay