PKN Orlen coraz bliżej przejęcia Ruchu. Jakie mają plany wobec spółki, która dysponuje kioskami i salonikami na terenie całego kraju?

image_pdfimage_print

Powracamy do tematu przejęcia akcji spółki RUCH przez PKN Orlen. Koncern uzyskał już zgodę UOKiK na realizację transakcji. Orlen – po przejęciu 65 proc. akcji – stanie się większościowym inwestorem odpowiedzialnym za rozwój spółki.

Ruch jest organizatorem sieci saloników prasowych i kiosków w Polsce (w tym online), prowadzi działalność w zakresie dystrybucji prasy i książek, a także usług kurierskich (usługa Paczka w Ruchu). Ruch kontroluje także spółki prowadzące działalność m.in. w zakresie zarządzania nieruchomościami, usług wsparcia biznesowego, prenumeraty oraz marketingu. W puntach Ruchu można nawet wypić kawę, herbatę albo czekoladę, wprowadzono marki własne MY WAY i MEIO.

Ruch miał duże zadłużenie wobec wydawców prasy – dług, jak podawał serwis internetowy “Press”, wynosił ok. 162 mln zł. W kwietniu 2019 r. – zgodnie z porozumieniem z PKN Orleni PZU – Alior Bank miał przejąć 100 proc. akcji, by następnie sprzedać je koncernowi paliwowemu. Aby tak się stało, musiały być spełnione warunki, w tym konieczna była zgoda UOKiK. Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek wyjaśniał, że przeprowadzono kompleksowe badanie kondycji przedsiębiorstwa, które “wykazało synergię między modelem biznesowym Ruchu, bazującym na kolportażu prasy, a segmentem detalicznym PKN Orlen”. Reasumując, miał powstać plan, dzięki któremu spółka wyjdzie na prostą.

Czytaj też: Orlen podtrzymuje plany przejęcia ruchu

Trwały prace związane z zatwierdzeniem układów restrukturyzacyjnych (co było jednym z warunków udzielenia spółce finansowania przez PKN Orlen). W międzyczasie powstał szczegółowy Plan Restrukturyzacji spółki oraz wynegocjowano umowę inwestycyjną z pozostałymi partnerami w tym przedsięwzięciu.  Zawarcie umowy inwestycyjnej oraz wydanie przez prezesa UOKiK zgody na objęcie przez PKN Orlen kontroli nad RUCH pozwala kontynuować proces.

– Zgodnie z zapowiedziami realizujemy procesy akwizycyjne, które uzupełniają biznesowe działania PKN Orlen i przyczynią się do zwiększania zysków w długiej perspektywie – twierdzi prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek. – Wchodzimy w kolejny etap pozyskania aktywów spółki RUCH, które wpisują się w nasze strategiczne plany dotyczące rozwoju sieci detalicznej. Chcemy maksymalnie wykorzystać biznesowe synergie, tak aby zwiększać wartość obu spółek i poszerzać ofertę dla naszych klientów.

Jak poinformowało biuro prasowe koncernu, Plan Restrukturyzacji RUCH opiera się na dwóch kluczowych założeniach: rozwoju spółki w kierunku nowoczesnej sprzedaży FMCG (czyli produktów, których cena nie jest duża, a zbywalność szybka i masowa) oraz rozwoju usług kurierskich, przy optymalizacji dotychczasowej działalności.

– Zgodnie ze strategią, PKN Orlen planuje otwarcie punktów sprzedaży detalicznej i gastronomii w lokalizacjach poza stacjami paliw, co stanowi platformę do generowania synergii z RUCH. Przyniesie to korzyści w postaci poszerzenia bazy klientów, zapewnienia szerszej oferty i dostępności oraz synergii zakupów towarów i usług.

Dodano, że analizy rynkowe przeprowadzone przez koncern wskazały na potencjał rozwoju formatu poza stacjami paliw z wykorzystaniem aktywów spółki RUCH.

Zgodnie z umową inwestycyjną, PKN Orlen stanie się akcjonariuszem większościowym RUCH z pakietem 65 proc., natomiast pozostałymi akcjonariuszami będą PZU i PZU Życie oraz Alior Bank. Dodatkowo Alior Bank zobowiązał się do umorzenia wierzytelności RUCH w wysokości 87,5 mln zł. Ponadto, warunkiem realizacji transakcji będzie prawomocne stwierdzenie przez sąd wykonania układów RUCH z wierzycielami w ramach dwóch przyspieszonych postępowań układowych.

Fot. Ruch S.A.