Przy zoo powstaje nowy wiadukt. Co ze starym? To będzie „widowiskowe przedsięwzięcie” [FOTO]

Wkrótce do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego dojdziemy po nowiutkim wiadukcie. Ale zanim to nastąpi, zdecydowano się, jak to nazwał prezydent Andrzej Nowakowski, na „widowiskowe przedsięwzięcie”. Na czym będzie polegało? – Najpierw postawimy nową estakadę, a potem stary obiekt dosłownie wytniemy i pokruszymy – wyjaśnia włodarz miasta.

Wiadukt, który powstanie nad linią kolejową nr 33, zostanie przesunięty o ponad 21 metrów do istniejącego obiektu. – Będziemy wjeżdżać na niego w miejscu, w którym dziś znajduje się parking dla autobusów – tłumaczy Hubert Woźniak z biura prasowego ratusza. Z kolei nowy parking dla autokarów planują umiejscowić w pobliżu ogrodzenia Zespołu Szkół Technicznych.

– Nowy wiadukt łączący ul. Norbertańską z drogą do ogrodu zoologicznego stanie na 20 palach. Będzie obiektem jednoprzęsłowym o całkowitej długości nieco ponad 39 metrów i rozpiętości przęsła 26,8 metra, z jezdnią o szerokości 7 metrów – to dwa pasy ruchu po 3,5 metra każdy – chodnikiem oraz drogą rowerową – jedno i drugie o szerokości 3 metrów. Jezdnia będzie miała klasyczną nawierzchnię bitumiczną, natomiast chodnik i ścieżka rowerowa – z żywic epoksydowo-poliuretanowych – wylicza Woźniak.

Nie zabraknie oczywiście barier, poręczy oraz oświetlenia. Pod obiektem znajdzie się sieć kanalizacji deszczowej i sanitarnej, wodociągowej, ciepłociągu oraz sieci elektryczne i teletechniczne. Obiekt komunikacyjnie połączą z nowo budowanym rondem u zbiegu al. Kilińskiego oraz ulic: Warszawskiej, Norbertańskiej i Mostowej.

Po wykonaniu nowego wiaduktu istniejący, stary obiekt czeka rozbiórka. Zakończenie inwestycji przewidziano w połowie listopada tego roku.

 

Fot. UMP.