W Płocku powstanie Centrum Symulacji Medycznych

Fantomy przypominające noworodki, pracownie z symulatorami porodowymi – w takich warunkach przyszłe pielęgniarski i położne będą zdobywały zawodowe umiejętności, aby pomóc przyszłym mamom w trakcie prawdziwych porodów. W Mazowieckiej Uczelni Publicznej powstanie Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych. Umowa już podpisana.

Rektor Mazowieckiej Uczelni Publicznej, dr hab. Maciej Słodki, podpisał wartą ponad 2,1 mln zł umowę na realizację projektu „Symulacje medyczne kluczem do sukcesu w kształceniu położnych”. Dzięki zdobytemu dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej niemal 1,8 mln zł) powstanie w Płocku Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych dla kierunku położnictwo na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Przypomnijmy, że w 2019 r. oddano do użytku Centrum Symulacji Medycznych dla kierunku pielęgniarstwo. Wspólnie stworzą kompleksową, nowoczesną bazę do kształcenia wysoko wykwalifikowanych kadr medycznych – przyszłych pielęgniarek i położnych. Realizacja projektu rozpocznie się niebawem – w czerwcu 2020 r.

– Powstaną: wysokiej wierności sala porodowa wraz z pomieszczeniem kontrolnym, salą do ćwiczeń umiejętności położniczych, zostanie również doposażona sala egzaminacyjna OSCE – wskazuje Sebastian Dymek, kierownik Działu Promocji i Współpracy w Mazowieckiej Uczelni Publicznej. – Pracownie będą wyposażone m. in. w zaawansowane symulatory porodowe, zaawansowane symulatory noworodka, fantomy do badań ginekologiczno-położniczych, fantomy noworodka oraz zestawy trenażerów. Umożliwią przygotowanie studentów do sprawnego, efektywnego i bezpiecznego wykonywania świadczeń zdrowotnych na rzecz kobiet ciężarnych, rodzących, noworodków, dziewczynek i kobiet zdrowych oraz z problemami ginekologicznymi.

Zgodnie z harmonogramem projektu centrum rozpocznie działalność najpóźniej w czwartym kwartale 2021 r.

Dla pracowników dydaktycznych oraz studentów zaplanowano również szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe. Partnerem projektu jest Wojewódzki Szpital Zespolonym w Płocku. 

Fot. KB