Drugi etap znoszenia restrykcji. Niebawem poznamy szczegóły

image_pdfimage_print

Zakończyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Obecnie ustalane są ostatnie szczegóły dotyczące zasad sanitarnych związanych ze znoszeniem restrykcji w II etapie. Jutro premier @MorawieckiM przedstawi datę oraz zakres kolejnego etapu – poinformował we wtorek rzecznik rządu, Piotr Müller.

Informację potwierdził również minister zdrowia, Łukasz Szumowski w rozmowie z dziennikarzami portalu WP.pl. Konferencja będzie dotyczyła gospodarki, w tym „na pewno” pojawią się „tematy związane z handlem”. Zaznaczył, że decyzję o wprowadzeniu II etapu poprzedziła analiza danych w zakresie wzrostu zachorowań.

– Na pewno chcemy, aby gospodarka coraz szybciej, coraz prężniej działała, w reżimie sanitarnym. Pamiętajmy, że sklepy i galerie mają różne funkcje, szczególnie te największe formaty handlowe. Na pewno będziemy chcieli, aby odbywało się to w sposób ostrożny, pod kontrolą. Szczegóły jutro.

W środę premier poda datę wdrożenia jedynie drugiego etapu. Szumowski tłumaczył, że gdyby podano daty pozostałych, „byliby niewiarygodni”. Najpierw konieczna będzie ponowna ocena efektów poluzowania obostrzeń. – Jeśli okaże się, że nie ma przyspieszenia epidemii, wtedy być może będziemy wręcz przyspieszać kolejny etap. To może być irytujące dla wielu ludzi, a szczególnie dla przedsiębiorców, ale z drugiej strony, jeśli mamy kwestię zachorowań na chorobę, która jest potencjalnie groźna, no to musimy działać z pewną dozą ostrożności. Oczywiście każdy etap wiąże się z ryzykiem wzrostu zachorowań, że ktoś się zarazi, ale z drugiej strony mamy taki problem, że jeśli tego nie zrobimy, gospodarka może całkowicie popaść w zapaść i wtedy zgony na inne choroby, w tym na choroby onkologiczne, mogą być daleko przekraczające zgony na COVID-19, które mamy w tej chwili. 

Przypomnijmy, że wcześniejsze zapowiedzi dotyczące II etapu odnosiły się do ponownego otwarcia części hoteli, pensjonatów i innych miejsc noclegowych. Ponadto sklepy budowlane wznowiłyby działalność w weekendy. Drugi etap obejmuje kulturę – biblioteki, muzea i galerie sztuki.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński poinformował:

– MKiDN opublikowało już rekomendacje dla instytucji kultury: muzeów i galerii sztuki, których powrót do działalności przewidywany jest w II etapie znoszenia ograniczeń wywołanych epidemią COVID-19. W najbliższym czasie opublikowane zostaną rekomendacje sanitarne i organizacyjne dla instytucji artystycznych na czas wychodzenia z epidemii w IV etapie znoszenia ograniczeń, opracowywane w kontakcie z środowiskami i instytucjami kultury.

Sport

Tuż po długim weekendzie majowym, 4 maja, zostaną udostępnione niektóre obiekty sportowe.

Maksymalnie do 6 osób:

·       stadiony sportowe (piłkarskie, lekkoatletyczne i inne),

·       boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym Orliki),

·       infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych oraz lotnictwa,

·       pola golfowe,

·    ośrodki jeździeckie oraz otwarte obiekty takie jak: strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe, tory wrotkarskie i rolkowe. 

Maksymalnie do 2 osób:

·     infrastruktura zewnątrzna do uprawiania sportów wodnych: kajak, łódka, rower wodny

Maksymalnie 4 osoby na jeden kort:

·       korty tenisowe: otwarte i półotwarte.

W przypadku korzystania z infrastruktury o charakterze otwartym będą obowiązywały następujące zasady bezpieczeństwa:

·       zachowanie dystansu społecznego,

·       obowiązek zasłaniania twarzy (w momencie dotarcia na dany obiekt sportowy, natomiast przebywając na np. boisku nie ma obowiązku zakrywania twarzy),

·       ograniczona liczba osób,

·       weryfikacja uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt),

·       brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),

·       dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,

·       obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,

·       korzystanie z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcja po każdym użyciu.

TRZECI ETAP

Zajęcia sportowe w salach i halach szkolnych  

Maksymalnie sześcioosobowe grupy.

·       treningi grupowe w sportach zawodowych.

·       otwarcie kolejnych ośrodków sportowych dla olimpijczyków i zawodowców.

CZWARTY ETAP

Udostępnienie infrastruktury o charakterze zamkniętym związanych ze sportem, rozrywkową i rekreacją:

·       kluby: fitness, taneczne, tenista stołowego, sqasha, badmintona, basenów, siłowni, kręgielni, parków trampolin, skateparków, ścianek wspinaczkowych i inne.

·       imprezy sportowe na otwartej przestrzeni do 50 osób, bez udziału publiczności.

Zasady korzystania z infrastruktury o charakterze zamkniętym:

·       zachowanie dystansu społecznego,

·       zasłanianie twarzy (w zależności od rodzaju uprawianego sportu), 

·       ograniczona ilość osób,

·       weryfikacja uczestników, zgłaszanie osób wchodzących na obiekt,

·       brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC), 

·       dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,

·       obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,

·       korzystanie z osobistego sprzętu treningowego (np. rakiety tenisowe, kask, etc.). 

Powrót PKO Ekstraklasy

Kluby piłkarskie PKO Ekstraklasy będą, w ścisłym reżimie sanitarnym, wracać w pierwszej kolejności do treningów, a następnie do rywalizacji sportowej. Opracowano harmonogram, który będzie na bieżąco modyfikowany, w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju oraz zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

W pierwszej kolejności, zawodnicy oraz członkowie sztabów szkoleniowych odbędą obowiązkową 14-dniową izolację. Następnie zostaną otwarte wybrane obiekty na potrzeby treningów indywidualnych, później rozpoczną się treningi w grupach kilkuosobowych oraz treningi drużynowe. W tym momencie, szacuje się, że 27. kolejka PKO Ekstraklasy odbędzie się w terminie 29-31 maja.

Żużlowa PGE Ekstraliga

Możliwość powrotu do sportowej rzeczywistości, w ścisłym reżimie sanitarnym przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności, będą mieli także zawodnicy żużlowej PGE Ekstraligi. 8 maja zawodnicy oraz mechanicy rozpoczną obowiązkową 14-dniową izolację. Kolejnym etapem będzie rozpoczęcie 14-dniowego okresu treningowego. Rozpoczęcie rozgrywek PGE Ekstraligi bez udziału kibiców, w tym momencie, jest planowane na 12 czerwca.

Fot. KPRM