Obchody 3 maja będą nietypowe. Zapraszają na transmisję online

image_pdfimage_print

Zwykle delegacje składały kwiaty przy pomnikach, odbywała się Msza św. w katedrze, prezydent Płocka przemawiał przy Odwachu, a na Starym Rynku można było obejrzeć taneczne występy np. w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Wisła albo zrobić sobie zdjęcie ze Stasiem w ramach pleneru fotograficznego. W tym roku nie będzie obchodów uchwalenia konstytucji 3 Maja, do jakich się przyzwyczailiśmy – nie zgromadzimy się na starówce, aby wspólnie świętować ważną rocznicę.

O tegorocznych obchodach mówił we wtorek prezydent Płocka podczas wideoczatu z mieszkańcami w mediach społecznościowych:

– W najbliższą niedzielę przypada 229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Dziś to tym bardziej istotne, byśmy rzeczywiście pamiętali jak ważna i potrzebna dla każdego narodu jest Konstytucja, której należy przestrzegać, a na jej straży powinien stać prezydent państwa. To w kontekście wyborów, kiedy nie wiadomo, czy się odbędą, kto będzie je organizował, jak ostatecznie będą wyglądały karty wyborcze. Dziś jeszcze tego nie wiemy, bo nie jest uchwalona ustawa, natomiast czy one odbędą się 10 maja, czy nie, na pewno w najbliższą niedzielę będzie 229, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Tego dnia z reguły świętowaliśmy wspólnie, składając kwiaty, oddając hołd tym wszystkim, którzy mieli odwagę zmieniać państwo, Rzeczpospolitą, podejmując trud reform państwa, które chyliło się, niestety, ku upadkowi, co później skrzętnie wykorzystali zaborcy.

Prezydent apelował do płocczan, aby dla swojego bezpieczeństwa pozostali w domach i przestrzegali zasad społecznej kwarantanny. Dzień Flagi RP, obchodzony 2 maja, i święto Konstytucji 3 Maja każdy może uczcić w swoim domu, wywieszając biało-czerwoną flagę oraz przypominając o istocie i znaczeniu Konstytucji z 3 maja 1791 roku w historii naszego kraju.

W tym roku – z racji pandemii – Andrzej Nowakowski złoży kwiaty w imieniu wszystkich płocczan przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przy Płycie Nieznanego Żołnierza. Uroczysta Msza św. w intencji ojczyzny w katedrze rozpocznie się o godz. 10.00. – Nawet i ten element nie może odbyć się normalnie, z udziałem pocztów sztandarowych. W katedrze może przebywać ok. 70 osób – przypominał włodarz miasta. Liczbę miejsc w bazylice ograniczono ze względu na przepisy wprowadzone przez rząd z racji pandemii. Część miejsc jest zarezerwowana dla parlamentarzystów oraz przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. Dla mieszkańców zaplanowano transmisję na antenie Katolickiego Radia Diecezji Płockiej. Coroczne przemówienie włodarza Płocka będzie dostępne w płockich mediach, na stronie www.plock.eu, kanale na YouTube Miast!O Żyje i w mediach społecznościowych (Facebook – profil Andrzej Nowakowski prezydent miasta Płocka bądź profil Plock).

Fot. UMP