Bus do przewozu osób zakażonych dotarł do płockiej stacji pogotowia ratunkowego

image_pdfimage_print

Zakupiony dzięki wsparciu UE bus do przewozu osób zakażonych właśnie dotarł do stacji pogotowia ratunkowego w Płocku. Będzie on służył do transportu osób zakażonych, niewymagających wsparcia ratowników medycznych. To duże usprawnienie pracy zwłaszcza teraz, gdy liczba osób zakażonych jest coraz większa.

– Codziennie ratownicy medyczni wyjeżdżają do kilkudziesięciu, a w niektórych miastach nawet i kilkuset zgłoszeń. Przewożą osoby zakażone i z podejrzeniem zakażenia koronawirusem do szpitali w celu wykonania odpowiednich testów i otrzymania wsparcia medycznego. Nie każdy przypadek wymaga jednak transportu ambulansem z pełną asystą ratowników medycznych. Stąd decyzja o zakupie busów do przewozów osób zakażonych niewymagających wsparcia medycznego. To w znaczny sposób usprawni pracę stacji pogotowia, a pacjenci będą mogli szybciej zostać poddani testom i otrzymać fachową pomoc – mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Umowa z firmą Plaza Motors Poland Sp. z o.o. na dostawę 5 samochodów – 8 i 9 osobowych marki Ford Custom została podpisana 14 kwietnia br. Wszystkie pojazdy mają być dostarczone do 28 kwietnia br. Jednak już dziś pierwsze dwa pojazdy dotarły do Siedlec i Ostrołęki.

– Ten samochód to bardzo cenne wsparcie dla pogotowia. Usprawni pracę naszych zespołów ratowniczych. Będziemy mogli jeszcze sprawniej pomagać chorym, szczególnie tym z podejrzeniem Covid-19. – podkreśla Lucyna Kęsicka, dyrektor stacji pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego w Płocku

Pojazdy wyposażone są w osłonę kierowcy oddzielającą przedział pasażerski oraz w łatwo zmywalną tapicerkę. Wszystko, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa zarówno kierowcy jak i pacjentom.

To nie koniec wsparcia dla mazowieckich stacji pogotowia. Planowany jest również zakup nowych ambulansów medycznych typu: C/B na bazie samochodu Man TGE wyposażonych w sprzęt i aparaturę medyczną: nosze, krzesło, urządzenie do kompresji klatki piersiowej, defibrylator transportowy oraz respirator, które spełniają wymagania ww. stacji pogotowia. Ambulanse powinny zostać dostarczone do 30 czerwca 2020.

Źródło i fot: UMWM.