Maseczkowa akcja Stowarzyszenia AS. 10 tysięcy maseczek dla seniorów

Już w tym tygodniu wszystkim swoim członkom Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów AS przekaże maseczki ochronne. Te dla nich szyją etatowi pracownicy Stowarzyszenia w szwalni Centrum Aktywnego Seniora. A maseczki otrzyma 10 tysięcy seniorów tworzących stowarzyszeniową rodzinę.

Akcja #maskaasa i #maskadlaseniora to jedna z wielu akcji pomocowych stowarzyszenia. – Nasza działalność zawsze i w każdym aspekcie opiera się na pomaganiu seniorom. W czasie pandemii, kiedy seniorzy są w grupie osób najbardziej zagrożonych, a noszenie maseczek jest obowiązkowe pomoc seniorom ma szczególnie ważne znaczenie. Stąd decyzja zarządu Stowarzyszenia AS o tym, że nasi seniorzy otrzymają maseczki ochronne uszyte przez naszych pracowników – mówi Rafał Chmielewski prezes Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów AS.

Maseczki szyją etatowi pracownicy Stowarzyszenia AS. Szwalnia Centrum AS, gdzie jeszcze niedawno seniorzy spotykali się w ramach zajęć aktywizujących i twórczych szyjąc skrzata Helpika, teraz jest miejscem, w którym powstają setki tak potrzebnych maseczek. Praca wre, bo na maseczki czekają seniorzy. Pani Ewa, Wioleta i kilkanaście innych pań, które dotychczas pomagały seniorom gotując dla nich posiłki, teraz nadal dbają o przygotowanie smacznych, domowych obiadów i ich bezpieczne dostarczenie do domu seniorom. Dodatkowo szyją maseczki.

– W obecnej sytuacji nie mogło być inaczej. I dzięki ogromnemu zaangażowaniu kilkudziesięciu pracowników Stowarzyszenia pomagamy chroniąc naszych seniorów. Jest to wyraz naszej odpowiedzialności, pamięci i wspólnoty. Bo z codziennych rozmów telefonicznych z naszymi seniorami wiemy, że czas izolacji jest dla nich trudny. Wiemy, że konieczny i staramy się poprzez rozmowy wspierać seniorów. Podtrzymywać ich na duchu, dawać wyrazy naszej pamięci. Tam, gdzie jest taka konieczność pomagać w robieniu zakupów, dostarczaniu leków. Teraz przekazujemy maseczki – mówi Michał Jaros, wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów AS.

Maseczki ochronne otrzymają wszyscy członkowie Stowarzyszenia, którzy mają aktywną legitymację i zgłoszą takie zapotrzebowanie. Po maseczkę można zgłosić się osobiście, odebrać za pośrednictwem członka rodziny lub opiekuna. Zgłoszenia można kierować do sekretariatów: w Mławie – tel. 791 187 238 i Płocku – tel. 792 187 228. Maseczki, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, można będzie odebrać w sekretariatach Stowarzyszenia w Mławie i Płocku. Seniorom, którym Stowarzyszenie dowozi obiady maseczki dostarcza z posiłkiem.

Stowarzyszenie AS akcję szycia maseczek realizuje już od dwóch tygodni. Te szyte dotychczas, pozwoliły na utrzymanie miejsc pracy etatowych pracowników. Ale również, mimo bardzo trudnej sytuacji, realizowanie pomocy rzeczowej i finansowej dla członków Stowarzyszenia. Cały dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na cele statutowe Stowarzyszenia. Pozwala to między innymi w 50 proc. dofinansować obiady dla seniorów. – Mimo trudnej sytuacji, dowozimy codziennie do 80-90 obiadów w Mławie i 70 w Płocku – mówi Rafał Chmielewski. – Tak w Mławie i Płocku przez cały czas pandemii realizujemy nasz projekt „zawieszony obiad”. Codziennie najbardziej potrzebującym wydajemy prawie 150 obiadów. Nasze akcje realizujemy dzięki temu, ze mimo bardzo trudnej sytuacji działamy.