Kierował pojazdem bez blokady alkoholowej. Został bez prawa jazdy, o dalszych konsekwencjach zdecyduje sąd

image_pdfimage_print

Kierujący przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. W dodatku okazało się, że nie zastosował się do wyroku sądu. Pierwsze konsekwencje już poznał – policjanci zatrzymali 55-letniemu męźczyźnie prawo jazdy.

W niedzielę policjanci zajmujący się kontrolą prędkości pojazdów poruszających się ul. Zglenickiego w Płocku, zatrzymali do kontroli kierującego fordem, 55-letniego mieszkańca powiatu sierpeckiego.

– Mężczyzna nie zważał na obowiązujące ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym, ponadto policyjna kontrola ujawniła kolejne uchybienia – wskazuje mł. asp. Marta Lewandowska z Komendy Miejskiej Policji w Płocku. – Okazało się, że sąd przywrócił 55-latkowi  możliwość kierowania pojazdami, ale  tylko i wyłącznie wyposażonymi w blokadę alkoholową. Pojazd, którym poruszał się mężczyzna, takiej blokady nie posiadał.  Policjanci zatrzymali 55-latkowi z powiatu sierpeckiego prawo jazdy. O popełnionym przestępstwie niestosowania się do zakazu  poinformowany zostanie sąd, który zdecyduje o dalszym losie mężczyzny.  

Policjantka przypomina, że według definicji ustawowej blokada alkoholowa to urządzenie techniczne, które uniemożliwia uruchomienie silnika pojazdu w przypadku, gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. Blokada alkoholowa musi być  na stałe zamontowana w pojeździe, którym kierować będzie osoba skazana za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Przed uruchomieniem silnika musi ona podać próbkę wydychanego powietrza do zbadania przez urządzenie. Dopiero w sytuacji, gdy urządzenie wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu niższe od wskazanej w ustawie wartości, mechanizm umożliwi uruchomienie pojazdu. Z możliwości tej osoba skazana może skorzystać nie wcześniej niż po upływie co najmniej połowy orzeczonego wymiaru kary. O ewentualnej zmianie sposobu wykonywania zakazu ostatecznie decyduje sąd.

Po uzyskaniu zgody i ponownym zdaniu egzaminu kierowca otrzymuje prawo jazdy z kodem 69. W takim przypadku ma możliwość kierowania jedynie pojazdem wyposażonym w blokadę alkoholową.

Fot. KMP w Płocku