Starostwo w Płocku uruchomiło pomoc dla przedsiębiorców. Cztery programy – realne pieniądze

image_pdfimage_print

W zasadzie dzień po ogłoszeniu przez rząd tarczy antykryzysowej związanej z pandemią koronawirusa Starostwo Powiatowe w Płocku za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy ogłosiło nabór wniosków do pierwszego z czterech programów pomocowych skierowanych do przedsiębiorców, którzy działalność gospodarczą prowadzą na terenie powiatu płockiego. Aby pomoc do przedsiębiorców trafiła jak najszybciej starostwo skierowało na realizację programu środki własne.

Pierwszym programem, z którego osoby prowadzące działalność gospodarczą mogły i nadal mogą korzystać, jest to pożyczka w kwocie 5 tys zł. – Jeżeli wniosek złożony do Powiatowego Urzędu Pracy jest bez większych błędów jest oceniany szybko i po uzyskaniu tej pozytywnej oceny w ciągu dwóch dni są wypłacane pieniądze – tłumaczył podczas wideokonferencji starosta płocki Mariusz Bieniek. Na dzień 16 kwietnia wniosków o udzielenie pomocy w tej formie wpłynęło 312. – Do tej pory rozpatrzyliśmy 184 wnioski w tym 174 pozytywnie. Jest 10 odmów z uwagi na to, że wnioski nie spełniały kryteriów ustawowych lub nie byli to mikroprzedsiębiorcy – wyjaśniał starosta.

Starostwo wystąpiło do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z wnioskiem o udzielenie wsparcia na realizację czterech programów z tarczy antykryzysowej na kwotę 25 mln zł. – 8 kwietnia otrzymaliśmy decyzję, że na ten cel przyznano nam 20 mln zł – powiedział starosta. – Taką kwotą Powiatowy Urząd Pracy dysponuje – dodał. Na każdą gminę powiatu przypada do podziału 1-1,2 mln zł. – Pokazuje to, że dziś mamy w miarę sporo tych pieniędzy, które mogą być wykorzystane i zachęcamy do wykorzystania.

Starosta nie ukrywał, że jego zdaniem, żadne z tych narządzi tarczy antykryzysowej nie jest doskonałe. – Nie chcę tego krytykować, aby nie było to odebrane jako krytyka polityczna, ale jakieś to narzędzie jest. Moją rolą, rolą pani starosty i całego samorządu powiatu płockiego jest dotarcie z informacją do każdego przedsiębiorcy na naszym terenie, aby miał szansę i wiedzę, aby z tego skorzystać – podkreślił starosta. Dodał, że starostwo zrobi wszystko, aby sprawnie pieniądze trafiły do przedsiębiorców.

Co ważne. Skorzystanie z któregokolwiek z programów nie dyskwalifikuje przedsiębiorcy, aby ubiegać się o kolejną pomoc finansową. Te działania można łączyć. – Każdy wniosek spełniający kryteria formalne, które przewiduje ustawa z automatu będą oceniane pozytywnie i w ciągu tych dwóch dni będą wypłacane pieniądze – zapewniał Mariusz Bieniek. Wnioski o udzielenie pomocy przedsiębiorcy mogą składać w formie papierowej i elektronicznej. Co bardzo ważne, pomoc z płockiego starostwa trafi do przedsiębiorców lub samozatrudnionych, którzy swoją działalność prowadzą na terenie powiatu płockiego – niezależnie od tego, gdzie mieszka. Natomiast mieszkaniec powiatu, który prowadzi swoją działalność na terenie Płocka o pomoc powinien zwrócić się do Miejskiego Urzędu Pracy.

Programy, o których mówił starosta płocki są skierowane głównie dla samozatrudnionych oraz mikroprzedsiębiorców zatrudniających do dziewięciu pracowników. A są to:

– Udzielenie pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy.
– Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracowników.
– Udzielenie mikroprzedsiębiorcy, małemu i średniemu przedsiębiorcy dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19.
– Udzielenie organizacji pozarządowej dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku przychodów z działalności statutowej w następstwie wystąpienia COVID-19.

Szczegółowe informacje oraz wnioski do poszczególnych programów są dostępne na stronie plock.praca.gov.pl