89. rocznica objawień Pana Jezusa w Płocku. Msza święta, wystawa oraz paczki żywnościowe

image_pdfimage_print

22 lutego 1931 roku w Płocku święta Faustyna Kowalska doznała pierwszego objawienia Pana Jezusa Miłosiernego. Z tej okazji Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia organizuje szereg wydarzeń o charakterze nie tylko religijnym, w ramach przygotowania jubileuszu 90. rocznicy pierwszego objawienia.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku ks. dr Tomasz Brzeziński, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku oraz s. M. Jolanta Pietrasińska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku zaprosili do udziału w uroczystościach – tych najbliższych, które odbędą się 22 lutego 2020 r. oraz planowanych przez Zgromadzenie na cały rok 2020.

W najbliższą sobotę, 22 lutego, o godz. 12 odbędzie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem ks. Biskupa Piotra Libery w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia – nowy kościół. Tego dnia będzie również otwarta wystawa poświęcona Św. Faustynie. Rozpocznie się także akcja „Smak Miłosierdzia”, której celem jest wsparcie osób biednych i potrzebujących. Każdego 22. dnia miesiąca w godz. 15.30-16.30 w bramie Sanktuarium siostry będą przekazywać paczki żywnościowe. Przygotowanie paczek będzie mógł wesprzeć każdy, składając na ten cel ofiarę lub kupując „bułki Św. Faustyny”.

Rozbudowa zespołu budynków Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku rozpoczęła się w 2015 r. Do tej pory wykonano około 92 proc. stanu surowego zamkniętego, a całe zadanie inwestycyjne jest wykonane w połowie. W 2019 r. zakończyły się prace związane z budową 26 metrowej wieży Sanktuarium, która wznosi się dokładnie nad miejscem pierwszego objawienia Pana Jezusa Miłosiernego.

Płocki klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia jest miejscem pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie Kowalskiej, podczas którego otrzymała polecenie namalowania obrazu według doznanej wizji. Wydarzenie to miało miejsce 22 lutego 1931 roku. Na obrazie charakterystyczne są dwa duże promienie oraz gest błogosławieństwa. Tym promieniom Jezus nadał nazwę promieni miłosierdzia. Jeden z nich – czerwony, oznacza krew, a drugi – blady – wodę, które wypłynęły z Serca Jezusa przebitego włócznią na krzyżu. Słowa w podpisie obrazu stanowią wezwanie do całkowitego zaufania dobroci Boga. Dla tego obrazu Jezus domaga się czci publicznej w kościołach całego świata, zwłaszcza w dni Święta Miłosierdzia. Cześć obrazu polega na postawie zaufania Bożemu miłosierdziu oraz czynnej miłości wobec braci.

Zgromadzenie istnieje w Płocku od 1891 r. Po II wojnie światowej w latach 50. dwudziestego wieku władze komunistyczne przejęły nieruchomości przy Starym Rynku, które następnie uległy degradacji. W latach 90. ubiegłego wieku siostry powróciły na swoją dawną posesję. W 2015 r. rozpoczęły budowę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. Do płockiego Sanktuarium przybywa rocznie około 14-15 tysięcy pielgrzymów.

Źródło: UMP.
Fot. Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.