Oddali hołd zamordowanym i spalonym. Minęło 75 lat od tragicznych wydarzeń [FOTO]

Uczniowie z płockich szkół – ZSUiP Zespół Szkół Usług i Przedsiębiorczości w Płocku, I Liceum Ogólnokształcące PUL w Płocku, Zespół Szkół Ekonomiczno – Kupieckich w Płocku oraz ich opiekunowie, a także przedstawiciele samorządu i środowiska kombatantów oddali w poniedziałek, 20 stycznia, hołd 79 Polakom, zamordowanym i spalonym przez Niemców.

19 stycznia 1945 roku, czyli 75 lat temu w budynku który wówczas znajdował się przy ul. Sienkiewicza 28, funkcjonariusze gestapo rozstrzelali, a następnie spalili 79 osób w oficynie kamienicy. Wśród zabitych było 31 więźniów przywiezionych tego dnia z Przasnysza i Mławy oraz 48 Płocczan. Na miejscu męczeńskiej śmierci ofiar jest tablica oraz głaz, upamiętniające pamięć zamordowanych. 27 stycznia 1945 roku odbył się pogrzeb spalonych Polaków. Ofiar zbrodni spoczywają we wspólnej mogile na cmentarzu rzymskokatolickim w Płocku.

Od wielu lat młodzież z płockich szkół spotyka się na miejscu kaźni, a następnie na cmentarzu przy Al. Kobylińskiego, przy grobie ofiar, aby oddać hołd zamordowanym.

Fot. UMP oraz Krzysztof Wiśniewski.