Zacny jubileusz płockiej “Małachowianki”. Przy okazji można ją zwiedzić także… wirtualnie [FOTO]

image_pdfimage_print

W tym roku 840. rocznicę istnienia będzie świętować płockie Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego – najstarsza szkoła w Polsce i jedna z najstarszych w Europie. Z tej okazji będzie można obejrzeć okolicznościową wystawę, a Małachowiacy spotkają się podczas uroczystego zjazdu absolwentów.

– W 2020 r. będziemy obchodzić zacny jubileusz 840 lat istnienia i oczywiście kolejny zjazd absolwentów, organizowany przez Towarzystwo Wychowanków, Wychowawców i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej dyrektor szkoły Katarzyna Góralska.

Obchody rocznicowe rozpoczną się 29 maja i potrwają dwa dni. Wcześniej, bo 18 maja we współpracy z płockim Muzeum Mazowieckim otwarta zostanie okolicznościowa wystawa poświęcona szkole i jej znamienitym wychowankom. Oprócz tego, w 2020 roku szkoła będzie gościć przedstawicieli Stowarzyszenia Najstarszych Szkół w Polsce, a zjazd dyrektorów tych placówek planowany jest na październik. 

Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku otrzymało tę nazwę w 1921 r. W dokumencie organizacyjnym ówczesny minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego Antoni Ponikowski napisał m.in.: „Na mocy aktu z dnia 11 czerwca 1921 r. Państwo Polskie objęło w ponowne posiadanie istniejącą od siedmiu stuleci w mieście Płocku szkołę średnią męską, która w latach wielkiej wojny światowej pozostawała pod opieką miejscowego Koła Polskiej Macierzy Szkolnej. Niniejszym uznaję tę szkołę za państwową i nadaję jej miano: Gimnazjum Państwowe imienia Marszałka Stanisława Małachowskiego”.

I dodał dalej: „Niechże czcigodna postać polskiego Arystydesa opromieniona aureolą Wielkiego Sejmu i Konstytucji Majowej, stanie się dla młodzieży polskiej wychowującej się w sędziwych murach prastarej uczelni, wzorem prawości i czystości duszy i czynów, cnoty obywatelskiej oraz zawsze chętnej gotowości do służenia Ojczyźnie”.

Szkoła w tym samym miejscu działa nieprzerwanie od 1180 r. Powstała jako fundacja Dobiechny, wdowy po Wojsławie, opiekunie Bolesława III Krzywoustego, średniowiecznego władcy Polski, który pochowany jest w płockiej katedrze. Do czasów współczesnych zachowały się m.in. najstarsze budynki szkoły, fragmenty murów średniowiecznej kolegiaty św. Michała, przy której szkoła została ufundowana, XV-wieczna wieża i XVII-wieczny budynek ówczesnego Kolegium Jezuickiego.

W latach 2012-2014 w “Małachowiance” przeprowadzono prace remontowe i renowacyjne. Obejmowały one m.in. dach, elewacje i fundamenty oraz wnętrza zabytkowych zabudowań, w tym także muzeum. Koszt robót, ok. 29,9 mln zł, w większości pokryty został ze środków Unii Europejskiej, a pozostałą część dołożył płocki Urząd Miasta.

W ostatnim czasie szkoła uruchomiła na swojej stronie internetowej wirtualny spacer , dzięki któremu można obejrzeć “Małachowiankę” z lotu ptaka, piękne muzeum, aulę, wieżę, zwiedzić galerię z olimpijczykami czy bliżej “poznać” słynnych absolwentów.

Polecamy: Diament na Nocy Muzeów. Setki chętnych do zwiedzania Małachowianki [FOTO]

Źródło: PAP/LR.
Fot. Zrzuty ekranu – wirtualny spacer (google).