Uroczy pałacyk zyska swoją świetność. Po remoncie będzie tu tętniło życie

image_pdfimage_print

Zaniedbany przez lata zabytkowy zespół pałacowy w Bieżuniu odzyska dawną świetność. W przyszłości będzie tętnić w nim życie muzealne, kulturalne i naukowe. Wszystko to dzięki samorządowi województwa mazowieckiego, który podjął decyzję o zakupie nieruchomości. 

– To jedna z nielicznych na Mazowszu rezydencji pałacowych o założeniu obronnym. Mimo złego stanu technicznego, podjęliśmy decyzję o jej zakupie. Chcemy odtworzyć unikalny charakter tego miejsca, które kiedyś przecież gościło osobistości kultury, nauki i polityki. Dzięki rewitalizacji Pałac Zamoyskich będzie miał szansę powrotu na kulturalną mapę Mazowsza – mówi o nietypowym zakupie marszałek Adam Struzik.

Historia dworku sięga XV wieku. Wówczas był to piękny, drewniany pałac obronny. Dziś przypomina ruinę. Teren wokół jest zaniedbany i zachwaszczony, a budynki zdewastowane. Zespół pałacowy składa się z trzech obiektów: pałacu i dwóch oficyn. 

– Nasze zabytki są na wagę złota, dlatego musimy o nie dbać. Pałac niszczeje, a my chcemy go uratować. Stworzymy tam wyjątkowe centrum muzealniczo-kulturalne, które będzie dumą całego regionu – mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Pałac w Bieżuniu ma być wykorzystany zarówno do celów muzealniczych, jak i kulturalnych. Po generalnej rewitalizacji powstanie tam Zespół Pałacowo-Muzealny połączony z Centrum Pracy Twórczej. Organizowane będą tam wystawy i konferencje, występy artystyczne, warsztaty, a przestrzeń wokół nieruchomości dostosowana zostanie do organizacji imprez plenerowych. Dodatkowo stworzone tam będzie centrum konferencyjno-naukowo-biznesowe z miejscami noclegowymi, salami konferencjami, restauracją i kawiarnią.

Akt notarialny w tej sprawie kilka dni temu podpisali marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz pełnomocnicy właścicieli.

Źródło i fot. UMWM.