Płocki Rower Miejski to absolutny hit! Potwierdza to podsumowanie sezonu

image_pdfimage_print

Rower miejski wypożyczono prawie 290 tysięcy razy. Częściej wypożyczali jednoślad mężczyźni. A najchętniej ze stacji Kobylińskiego – Bielska. Zakończył się pierwszy pełny sezon funkcjonowania Płockiego Roweru Miejskiego. Czas zatem na krótkie podsumowanie płockiego… hitu!

Sezon Roweru Miejskiego trwał od 1 kwietnia do 30 listopada. Obecnie funkcjonuje na terenie Płocka 31 stacji wraz z patronackimi sieci handlowych i stacji w Gulczewie Nowym (gmina Słupno). Do dyspozycji miłośników jednośladów były 304 rowery. – Rok 2019 był pierwszym pełnym okresem funkcjonowania w Płocku rowerów miejskich. W sezonie od początku kwietnia do końca listopada na terenie miasta rowery miejskie wypożyczono aż 287359 razy, z czego 79 proc. wypożyczeń to wypożyczenia bezpłatne. Po rower chętniej sięgają mężczyźni – 54 proc., kobiety rzadziej – 46 proc. – tłumaczy Konrad Kozłowski z biura prasowego ratusza.

Do końca listopada w płockim systemie zarejestrowało się 23064 użytkowników, z czego aż 8768 osób to nowi miłośnicy jednośladów – zarejestrowali się w 2019 r. Zdecydowana większość osób, które korzystają z Płockiego Roweru Miejskiego wypożycza go za pomocą aplikacji na smartfon (92 proc.). PRM najchętniej korzystają osoby aktywne zawodowo w wieku 30-39 lat oraz osoby uczące się i studiujące w wieku 18-25 lat.

– Statystyka pokazuje, że z roweru miejskiego w Płocku częściej korzystają osoby, jadąc do pracy czy szkoły niż w celach rekreacyjnych – to charakterystyczny trend dla dużych miast, gdzie funkcjonuje rower miejski – dodaje Kozłowski. – Rowerem jeździmy średnio 19 i pół minuty, najczęściej po południu miedzy godz. 15 a 21. Płocki rekordzista przejechał 217 minut. Z roweru najchętniej korzystamy w piątki, a najrzadziej jeździmy we wtorki, ale w stosunku do innych dni tygodnia nie występują duże różnice – wymienia.

Płocczanie najchętniej jeżdżą magistrala rowerową – droga rowerową R-1 na trasie Piłsudskiego – Otolińska do Kobylińskiego – Bielska oraz Kobylińskiego – Bielska do Piłsudskiego – Otolińska; Kobylińskiego – Bielska do Jachowicza – Sportowa; Kobylińskiego – Bielska do Łukasiewicza – Miodowa i Piłsudskiego. Bardzo popularna jest także trasa: Chopina do Piłsudskiego – Otolińska. Rower miejski najchętniej wypożyczamy na pięciu stacjach: Kobylińskiego – Bielska (24435 wypożyczeń), Piłsudskiego – Otolińska (19024 wypożyczeń), , Pl. Narutowicza (16241 wypożyczeń), Tysiąclecia – Nowaka (15354 wypożyczeń), Jachowicza – Sportowa (14945 wypożyczeń).

– Rekordowym dniem pod względem wypożyczeń była niedziela 7 kwietnia. Wtedy z roweru miejskiego skorzystały aż 2202 osoby. Najchętniej wypożyczanym rowerem był pojazd o numerze 23917. Wypożyczono go 1422 razy w całym sezonie – mówi ciekawostki. Podkreśla w swojej wypowiedzi, że: – Pierwszy, niepełny sezon funkcjonowania Płockiego Roweru Miejskiego pokazał, że jego uruchomienie było „strzałem w 10”. Rok 2019 potwierdził, że budowa sieci ponad 70 km dróg rowerowych w Płocku oraz uruchomienie roweru miejskiego przypadło do gustu płocczanom.

Fot. UMP.