Obietnica złożona trzy lata temu, stała się faktem. W Płocku powstanie nowy stadion [FOTO]

image_pdfimage_print

Z całą pewnością jest to jedna z najważniejszych umów w historii Płocka. Na ten dzień czekały od lat nie tylko władze klubu, nie tylko kibice i sympatycy Nafciarzy, ale także wielu mieszkańców naszego miasta. Kiedy Wisła Płock w maju 2016 roku awansowała do ekstraklasy, prezydent Andrzej Nowakowski obiecał, że nowy stadion powstanie.

Wówczas o tej obietnicy pisaliśmy na naszych łamach tak: „Piłkarze na Starówkę wjechali w glorii i chwale. Prowadził ich korowód płockich motocyklistów, zapewniając wydarzeniu widowiskowość. Potem wszyscy dziękowali Wiślakom, w tym także prezydent miasta, który obiecywał wszystkim nowiutki stadion, na który płocczanie czekają od wielu, wielu lat. – Oby się spełniło – krzyczał jakiś kibic, stojący obok nas. A kilka osób w rytm kibicowskich okrzyków podchwyciło słowa prezydenta i wyszło hasło: No-wy stadion dla Naf-cia-rzy! No-wy stadion dla Naf-cia-rzy!

Obietnica nie okazała się pustymi słowami. W piątek, 29 listopada, tuż przed meczem, w którym Wisła Płock zmierzyła się z Lechem Poznań. W świetle stadionowych jupiterów, fleszy fotografów i przy ponad czterotysięcznej publiczności na głównej płycie płockiego stadionu podpisy na umowie dotyczącej budowy stadionu złożyli: prezydent Andrzej Nowakowski oraz Tomasz Sałata, członek zarządu spółki Mirbud, która zbuduje nowy stadion.

Budowa obiektu to ogromne wyzwanie, zarówno pod względem prawnym, organizacyjnym, jak i finansowym. Pierwszym etapem było opracowanie koncepcji nowego stadionu, później przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego, a następnie przeprowadzenie skomplikowanej procedury wyboru wykonawcy. W wyniku zakończonego przetargu realizację przedsięwzięcia powierzono firmie Mirbud ze Skierniewic. Wykonawca ma 36 miesięcy na zaprojektowanie i zbudowanie nowego stadionu przy ul. Łukasiewicza 34.

Inwestycja będzie prowadzona w taki sposób, by nie przerywać ligowych rozgrywek. Trybuny będą kolejno rozbierane i budowane, a piłkarze będą mogli rozgrywać mecze przy Ł34. Nowy stadion będzie mieć 15.004 miejsca, wszystkie znajdą się pod zadaszeniem. Do tego powstaną nowoczesne szatnie – dla głównej drużyny, a także dla drużyn młodzieżowych i seniorów, pomieszczenia administracji i zaplecze techniczne. Powstanie nowoczesne oświetlenie płyty boiska, umożliwiające transmisje w najnowszych technologiach telewizyjnych. Na stadionie będą strefy – dla najbardziej zagorzałych fanów Wisły, rodzinna, VIP, medialna. Stadion będzie wyposażony w nowoczesny monitoring, nagłośnienie oraz zaplecze gastronomiczne i sanitarne dla kibiców. Z obecnego stadionu zostanie tylko podgrzewana murawa z odwodnieniem. Koszt budowy obiektu to prawie 166,5 mln zł.

Polecamy: Tak świętował Płock awans do ekstraklasy [FOTO]

Fot. DR.