Ach ten Andrzej… Choleryk, niezależny, a może dumny awanturnik?

image_pdfimage_print

Z okazji nadchodzących Andrzejek Ministerstwo Cyfryzacji policzyło wszystkich polskich Andrzejów. Przy okazji „wyszło” też kilka ciekawostek, dotyczących tego bardzo popularnego imienia.

Czy jest w Polsce jakakolwiek osoba, która nie zna żadnego Andrzeja? Tata, dziadek, wujek, brat, szef, kolega kolegi, znajomy rodziców, szwagier, zięć… No właśnie, chyba w otoczeniu każdego Polaka znajdzie się jakiś Andrzej. Jak się okazuje, jest to jedno z najpopularniejszych męskich imienin. Nie wiemy, jak Andrzejowie będą jutro świętować, ale wiemy ilu będzie czekało na życzenia. Otóż jest to niebagatelna liczba, bo to imię nosi aż 578 355 panów. Tylu właśnie będzie jutro czekało na Wasze życzenia i prezenty z okazji swojego święta.

Andrzej to imię wywodzące się z języka greckiego. Według „Księgi imion” pochodzi od słowa andros (mąż, mężczyzna) lub anderios (męski). Oznacza: mężny, odważny. W „Księdze imion” znajdujemy także charakterystykę Andrzejów. Czy zgadza się ona z rzeczywistością? Oceńcie sami.

Andrzej jest cholerykiem o żywym usposobieniu. To niezwykle niezależny i pełen ideałów mężczyzna. Niczym dumny awanturnik, posiadający bardzo bogatą osobowość, urodził się, aby zdobywać sławę, majątek i kobiety. Jest mimo to skłonny zarówno do działania, jak i refleksji. Bez większego wysiłku potrafi również wyobrazić sobie całość realizowanego projektu w oparciu o jego najmniejszy szczegół. Ma wyostrzone poczucie sprawiedliwości, dzięki czemu sam potrafi przyznać się do popełnionego błędu. Andrzej jest osobą obiektywną i nie wartościuje swych znajomych, potrafi natomiast idealnie ocenić ludzi. Jest duszą towarzystwa, niezależnie gdzie się znajdzie – przy nim nikt nie zazna nudy„.

Jak już wspomnieliśmy, Andrzej to jedno z trzech najpopularniejszych imion męskich w Polsce. Andrzejów wyprzedzają jedynie Piotrowie (700 289) i Krzysztofowie (659 470). Natomiast tuż za Andrzejami plasują się Tomasze (541 283), Janowie (516 599) i Pawłowie (512 682). Nieco inaczej ma się popularność Andrzejów, jeśli weźmiemy pod lupę imiona nadawane nowonarodzonym dzieciom. W pierwszej połowie 2019 r. imię Andrzej znalazło się dopiero na 96. miejscu – nazwano tak 122 dzieci. Andrzej przegrywa z popularnymi od lat imionami takimi jak: Antoni (4247 dzieci), Jakub (4050), Jan (3979), czy Szymon (3584).

Wszystkim Andrzejom – dużym i małym – w dniu ich święta życzymy spełniania marzeń oraz mnóstwo uśmiechu i pogody ducha 😀