Ogromny krok w stronę pomocy. Fundacja uruchomiła pralnię dla bezdomnych

image_pdfimage_print

– Pranie będzie można zrobić w lokalu fundacji Miasto-Państwo, którą prowadzi część osób związanych z Jedzeniem zamiast bomb Płock – tłumaczy nam fundacja. Lokal znajduję się przy ul. 3 Maja 18. Póki co znajdują się tam dwie pralki. A pranie można zrobić w każdą sobotę w godz. 11-15. Jest to pierwsza tego typu pralnia w naszym mieście.

Jest to nowa akcja solidarnościowa, którą na fanpagu Jedzenie zamiast bomb Płock ogłosiła fundacja. Już w ten weekend osoby w kryzysie bezdomności, mogą zrobić darmowe pranie w jej siedzibie. – Bez skierowania i pieczątki z MOPSu – czytamy w poście na Facebooku.

– Jak wiecie, wiele osób odsuwa się z obrzydzeniem, mijając kogoś, kto wędruje przez miasto w ubraniu, które wyciągnął ze śmietnika, w którym śpi od tygodni w pustostanach, na klatkach, czasem wprost na ziemi. Nawet jeśli ubranie było czyste, to szybko zmienia się w szmatę. Sami to obserwujemy, dzieląc się odzieżą z ludźmi w potrzebie. Osoby wykluczone, zazwyczaj wyrzucają całkiem nowe, porządne ubrania, ponieważ nie mają gdzie ich uprać i wysuszyć. Chodzenie w brudnym łachu, dokłada tym ludziom kolejnych upokorzeń. Zmieńmy to! – Miasto-Państwo wyjaśnia skąd pomysł na darmową pralnię. Oprócz tego w poście widnieją podziękowania dla osób, które wsparły projekt. 

Jak bezdomni dowiadują się o tym miejscu? – Piąty rok działamy w sferze wykluczenia. Znamy osoby w kryzysie bezdomności i informujemy je o naszych działaniach w czasie niedzielnej akcji Jedzenia zamiast bomb, podczas spotkań na ulicy, czy przy pomocy „poczty pantoflowej” – tłumaczy nam fundacja. Dodaje, że w tym momencie w pralni znajdują się dwie pralki. – Ponieważ są używane, trudno przewidzieć jak długo dadzą radę. Czy mieszkańcy mogą jakoś pomóc? – Jeżeli pralki się zepsują, wtedy będziemy prosić mieszkańców o wsparcie – czytamy w odpowiedzi.

Zdjęcia poglądowe:  http://mediumpubliczne.plhttp://roma.repubblica.it/