‘Płock rejestruje się dla Jasia i innych chorych’. Niezwykła akcja już w najbliższy weekend

image_pdfimage_print

Sześciomiesięczny Jaś jest chory na nowotwór krwi. O swoim wnuku opowiadała podczas dzisiejszej konferencji prasowej Agata Gontarek. – Wnuk zachorował w październiku tego roku. Lekarze zdiagnozowali u niego ostrą białaczkę szpikową. Obecnie przebywa na oddziale onkologicznym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Prosimy osoby, które chcą pomóc, o włączenie się w akcję – mówiła.

Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego „Płock rejestruje się dla Jasia i innych chorych” odbędzie się już w najbliższy weekend w płockich galeriach handlowych. – Nie bądźmy obojętni, możemy dać komuś szansę na nowe życie – apelował prezydent Andrzej Nowakowski.

Na konferencji prasowej obecna była Barbara Rydzewska, dawczyni rzeczywista szpiku kostnego i komórek macierzystych z Płocka, dzięki której zdrowie odzyskał mały chłopiec z Włoch. – Trzy lata temu zarejestrowałam się jako potencjalny dawca podczas akcji prowadzonej w galerii Wisła. Od początku byłam świadoma, że są dwie metody pobierania szpiku – z krwi obwodowej i z talerza kości biodrowej. Okazało się, że dla mojego biorcy preferowaną metodą jest ta druga. Zabieg dla komfortu pacjenta odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Ja po prostu zasnęłam, a kiedy się obudziłam, czułam jedynie radość, że komuś pomogłam. Okazało się, że będzie potrzebne jeszcze jedno pobranie, tym razem z krwi obwodowej. Na szczęście dziecko odzyskało zdrowie. Dostałam od jego bliskich bardzo wzruszający list z podziękowaniem za to, że otworzyłam mu drzwi do nowego życia – wspominała Barbara Rydzewska.

O tym, kto może być dawcą szpiku mówił przedstawiciel Fundacji DKMS Leszek Lewandowski. – Dawcą może być ogólnie zdrowa osoba między 18 a 55 rokiem życia, ważąca co najmniej 50 kg. Można mieć tatuaże, kolczyki, rejestrujemy także kobiety w ciąży. Rejestracja zajmuje w sumie 10 minut i składa się z trzech prostych kroków – krótkiego wywiadu medycznego, wypełnienia formularza rejestracyjnego z danymi osobowymi i pobrania przy pomocy pałeczek wymazu z wewnętrznej strony policzka.

Inicjatorką akcji w Płocku jest Justyna Gostomska. – Akcja odbędzie się w najbliższy weekend, 23 i 24 listopada w godz. 11 – 19 w czterech punktach – galeriach handlowych Mazovia, Wisła, Mosty i Atrium Płock (Carrefour).

Prezydent podkreślił, że płocczanie chętni są do wspierania osób, znajdujących się w potrzebie. – W naszym mieście zarejestrowanych jest blisko 7 tys. potencjalnych dawców szpiku, a aż 26 zostało dawcami rzeczywistymi. Dziękuję za to i serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w najbliższej akcji.

Źródło i fot: UMP.