Piszesz opowiadania, eseje, poezję? Możesz zgłosić swój udział w Biesiadzie Literackiej

W poniedziałek, 25 listopada, o godzinie 9:30 rozpocznie się XXIV Biesiada Literacka, którą organizuje Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. To wydarzenie powinno zainteresować młodych twórców, którzy chcieliby zaprezentować własną twórczość.

Uczestnikami Biesiady Literackiej mogą być uczniowie szkół ponadpodstawowych z terenu powiatów: płockiego grodzkiego, płockiego ziemskiego, gostynińskiego i sierpeckiego.

– Uczestnicy podczas rejestracji losują kolejność prezentacji, następnie w ciągu 5 minut młodzi twórcy sami prezentują jeden własny utwór. Może to być wiersz czy fragment prozy: opowiadanie, pamiętnik, esej, felieton. Następnie przekazują tekst jury, w którym zasiadają specjaliści od języka polskiego. Na zakończenie Biesiady jury wyłoni uczniów, których utwory zasługują na nagrody – o przebiegu konkursu mówi Agnieszka Olczyk-Twardy, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Płocku:

Organizatorzy przygotowali także ogromną atrakcję dla młodych twórców, czyli spotkanie z Jackiem Ostrowskim – pisarzem, autorem popularnych powieści sensacyjnych, kryminalnych i thrillerów, zwłaszcza z cyklu o prokurator Zuzie Lewandowskiej, czyli „Paragraf 148”, „Czarny wdowiec” czy mający premierę 27 listopada „Sarkofag”. Dzielna pani adwokat rozwiązuje zagadki, które rozgrywają się w Płocku, popala cygara, pociąga z kieliszka i nie przebiera w słowach. Wśród opublikowanych tytułów autorstwa Jacka Ostrowskiego warto wymienić również „Ostatnią wizytę”, powieść zabarwioną cechami thrillera, nawiązująca do porwania płockiej lekarki w latach 70.

O kwestiach formalnych mówi Marta Jaroszewska, nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w
Płocku i koordynator projektu: – Zgłoszenia do udziału w Biesiadzie Literackiej dokonuje się za pomocą karty zgłoszenia, którą należy przesłać mailowo na adres: m.jaroszewska@bpplock.pl. Formularz można również dostarczyć osobiście do Biblioteki Pedagogicznej w Płocku ul. Gałczyńskiego 26. Zgłoszenia przyjmowane są do jutra, czyli 20 listopada do godziny 15:00.

Regulamin wydarzenia oraz dokumenty niezbędne do zgłoszenia znajdują się na stronie internetowej Biblioteki Pedagogicznej w Płocku. Warto też śledzić wydarzenie na profilu facebookowym Biesiada Literacka.

Wydarzenie odbędzie się w auli III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii
Dąbrowskiej w Płocku, które jest współorganizatorem XXIV Biesiady Literackiej. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik objął wydarzenie patronatem honorowym oraz ufundował nagrody.