Hulajnogi na płockich ulicach? Prezydent odniósł się do pomysłu

image_pdfimage_print

Pomysł wprowadzenia elektrycznych hulajnóg w naszym mieście wyszedł od mieszkańców. – Wielokrotnie byłem pytany o możliwość wprowadzenia takiego rozwiązania w Płocku – wyjaśnia list w tej sprawie do prezydenta Andrzeja Nowakowskiego, jego autor, Mariusz Kinalski przewodniczący Rady Mieszkańców Osiedla Miodowa.

W piśmie czytamy, że “rzeczony środek transportu w wielu polskich miastach stał się prawdziwą alternatywą do podróży samochodem. Jest to coraz bardziej pożądana przez mieszkańców forma transportu. Przykład Płockiego Roweru Miejskiego i jego niewątpliwy sukces pokazuje, że mieszkańcy naszego miasta chętnie korzystają z proekologicznych środków transportu i są na niego otwarci“.

Według Kinalskiego, elektryczne hulajnogi mogę być jednym z czynników przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza. Pomysł mieszkańców osiedla Miodowa poparło w liście dwadzieścia osób publicznych. Wśród nich widzimy takie nazwiska jak: Arkadiusz Kochanowicz – prezes MZGM-TBS, Konrad Kowal – trener sekcji bokserskiej Wisła Płock, Iwona Sierocka – wicestarosta płocki, Andrzej Aleksandrowicz – radny miasta Płocka, Mariusz Bieniek – starosta Płocki, Arkadiusz Iwaniak – poseł RP czy Mateusz Góralski – zawodnik Orlen Wisły Płock.

Co na ten pomysł prezydent Andrzej Nowakowski? – Kolejny rok będzie ważnym rokiem dla rozbudowy Płockiego Roweru Miejskiego. Chcemy wprowadzić te elektryczne jednoślady, myśląc tu o seniorach czy osobach o słabszej kondycji fizycznej. Jeżeli chodzi o hulajnogi, patrzę na przykłady innych miast, które mają z tym dużo kłopotów. Weźmy pod uwagę chociażby bezpieczeństwo. Kierowcy już w tej chwili mówią o zatłoczonych przejściach i przejazdach, po których poruszają się rowerzyści. Gdyby do tego doszły jeszcze hulajnogi, to już byłby niezły tłok. Dodatkowo, wystarczy porozmawiać z SOR-ami w miastach, po których mieszkańcy i turyści poruszają się na hulajnogach. Tam nie ma dnia, aby nie było urazu, spowodowanego jazdą na tego typu jednośladach – tłumaczy prezydent. – Staramy się skupić zatem na rozbudowie czegoś, co w naszym mieście funkcjonuje naprawdę dobrze, czyli na rowerze miejskim.

Poniżej cytujemy cały list odnośnie hulajnóg w Płocku:

Fot. Materiały prasowe.