Film, który nakręcono w Płocku, ale… nigdy nie trafił do kin. Cenzura zrobiła swoje

Filmowy Płock zaprasza na maraton filmowy poświęcony twórczości Henryka Kluby i Wiesława Dymnego, niezwykłego tandemu artystycznego, który ze względów politycznych nie mógł rozwinąć się w piękną i wieloletnią współpracę.

Film „5 i 1/2 Bladego Józka”, nakręcony w Płocku pod koniec 1970 r., nie wszedł nigdy na ekrany ze względu na działanie PRL-owskich cenzorów. Po „Chudym i innych” artyści cały czas czuli na plecach oddech cenzury. Ich „Słońce wschodzi raz na dzień” było „półkownikiem” przez 5 lat. Cenzorzy zmusili też Klubę do zmiany finalnej sceny filmu.

W przypadku „5 i 1/2 Bladego Józka” było jeszcze gorzej. Nożyce cenzorskie nie tylko wycięły niemal 1/3 gotowego materiału, ale również spalono skonfiskowany materiał. To rzecz bez precedensu w historii polskiej kinematografii.

Kino za Rogiem zaprasza na pokaz obu filmów oraz rozmowę z twórcą. Przed pokazami zaprasza również na wprowadzenie do filmów. Organizatorzy pokazu postarają się naświetlić wszelkie okoliczności powstania dzieł oraz co się z nimi potem działo.

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 16 listopada, o godz. 17:00 w Kinie za Rogiem, które znajduje się w siedzibie Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki przy ul. Jakubowskiego 10. Wstęp na wydarzenie za zaproszeniami, które dostępne są w kasie kina.

„5 i ½ Bladego Józka” (Polska 1971, 80 min.)

Film Henryka Kluby (reżyseria) i Wiesława Dymnego (scenariusz i dialogi) z Anną Dziadyk i Andrzej Malec – w rolach głównych oraz z Władysławem Hańczą, Haliną Golanko, Leonem Niemczykiem i Wojciechem Echilczukiem. Tytuł filmu to jednocześnie nazwa gangu motocyklowego, który nęka mieszkańców prowincjonalnego miasteczka Kamienica). Zmęczeni wybrykami harleyowców wysyłają list do redakcji młodzieżowego pisma w Warszawie z prośbą o pomoc. W sprawę angażuje się młody dziennikarz Tadeusz (Andrzej Malec), który osobiście odwiedza Kamienicę i niemal natychmiast wchodzi w konflikt z gangiem. Film nigdy nie wszedł na ekrany.

„Słońce wschodzi raz na dzień” (Polska 1967, 90 min.)

Zrealizowany w konwencji ludowej ballady dramat społeczny ukazujący – poprzez postać górala Haratyka (Franciszek Pieczka), autentycznego przywódcy beskidzkiej wioski – skomplikowane uwarunkowania i konflikty okresu kształtowania się świadomości ludu u zarania Polski Ludowej. Haratyk, niekoronowany król beskidzkiej wsi, organizuje życie po zakończeniu wojny, ale dochodzi do konfliktu z szefem UB, który uważa go za anarchistę i szkodnika. Film dziś mógłby być określony jak jedna z pierwszych opowieści o żołnierzach wyklętych, choć niekoniecznie niezłomnych. W obsadzie plejada polskich aktorów: Franciszek Pieczka, Ryszard Filipski, Stanisław Gronkowski, Marian Kociniak, Zdzisław Maklakiewicz, Edward Rączkowski, Mieczysław Gajda, Zbigniew Lesień. Filmy był peerelowskim „pułkownikiem” przez 5 lat.

Fot. Kadry z filmu „5 i 1/2 Bladego Józka”.