Dzięki hojności darczyńców udało się zebrać rekordową kwotę. “Ratujmy Płockie Powązki” [FOTO]

image_pdfimage_print

Aż 170 osób zbierało w tym roku pieniądze do kwestarskich puszek na płockich nekropoliach. Była to 20. kwesta „Ratujmy Płockie Powązki”, którą wspólnie organizują Stowarzyszenie Starówka Płocka i “Gazeta Wyborcza. Płock”. Udało się zebrać 55,5 tys. zł, “i to jeszcze bez przeliczenia obcych walut” – pisze na swoich łamach “GW”.

1 i 2 listopada, czyli w dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki na cmentarzach można było spotkać wolontariuszy, którzy zbierali pieniądze na ratowanie zabytkowych nagrobków. W tym roku w akcję zaangażowała się rekordowa liczba kwestarzy, bo aż 170. Przez dwa dni na rodzimych nekropoliach można było spotkać parlamentarzystów, władze miasta, radnych, społeczników oraz harcerzy i uczniów.

Dzięki tegorocznej kweście odnowione mają być groby rzymskokatolickiego ks. Ignacego Smoleńskiego, ewangelickiego ks. Roberta Gundlacha, prawosławnego ks. Włodziemiarza Stadnikowa i zmarłej w wieku siedmiu lat Zosi.

Dzięki hojności darczyńców przez wszystkie edycje udało się do tej pory odnowić 45 zabytków. To m.in. nagrobki, kaplice grobowe, tablice epitafijne i rzeźby nagrobne.

Fot. DR.