Płocczanie na listach do parlamentu. Kto zebrał najwięcej głosów, a kto najmniej?

W nowo wybranym parlamencie znajdą się przedstawiciele pięciu partii. Według, nadal sondażowych wyników, niekwestionowanym zwycięzcą jest Prawo i Sprawiedliwość, drugie miejsce należy do Koalicji Obywatelskiej, trzecie do Lewicy, na czwartym uplasowało się Polskie Stronnictwo Ludowe, a na piątym Konfederacja.

W minionych wyborach z list partyjnych o miejsce w ławach poselskich ubiegało się aż 17 osób z Płocka. Znane są już wyniki z okręgu nr 16. Sprawdziliśmy ilu wyborców zdecydowało się oddać swój głos na kolejnych kandydatów. Okazuje się jednak, że płocczanie niezbyt chętnie głosowali na „swoich”, zdecydowanie łatwiej przychodziło mieszkańcom miasta i powiatu płockiego głosowanie na kandydatów z Warszawy. Podamy również ilość głosów, tzw. jedynek na listach oraz prawdopodobnych przedstawicieli płocczan w nowo wybranym parlamencie.

Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska. Na listach tego ugrupowania najlepszy wynik osiągnął Piotr Zgorzelski – jedynka –  16397 głosów (prawdopodobnie nadal będzie posłem). W tym przypadku na liście znalazła się czwórka płocczan: Iwona Sierocka –  1541 głosów, Michał Sosnowski -1536  głosów, Anna Derlukiewicz – 1182 głosów i Tomasz Kominek – 2265 głosów.

Prawo i Sprawiedliwość na swoje listy „wpuściło” tylko jedną płocczankę – Wiolettę Kulpę, na którą oddano 9464 głosów. Zdecydowanym liderem listy jest Łukasz Szumowski (Warszawa) – 34529 głosów. Przy PiS jednak zatrzymamy się na nieco dłużej, ponieważ najprawdopodobniej jest tu największe grono polityków, którzy płocczan i mieszkańców powiatu płockiego będą reprezentowali w sejmie. Pomimo, że na liście nie ma płocczan, to mieszkańcy miasta i powiatu nader często decydowali się oddać głos na kandydatów partii rządzącej. I tak kolejny wynik po Szumowskim „zrobił” Maciej Małecki (Sochaczew) – 33646 głosów, następnie Jacek Ozdoba (Warszawa) – 17518 głosów, na Marka Opiołę (Warszawa) zdecydowało się zagłosować 13807 wyborców, Waldemar Olejniczak (Sierpc) dotychczasowy poseł zdobył 10161 głosów, a na Macieja Wąsika (Warszawa) zagłosowało 13813 osób.

Sojusz Lewicy Demokratycznej, czyli Lewica na swoich listach miała czwórkę płocczan. Jedynką był Arkadiusz Iwaniak, który zdobył 14360 i prawdopodobnie będzie posłem na sejm. Kolejni mieszkańcy Płocka to: Adrian Brudnicki – 2724 głosów, Zbigniew Augustyński –  1040 głosy, Anna Welenc – 591 głosów.

Na listach Konfederacji znalazły się dwa miejsca dla mieszkańców naszego miasta. Jedynką był warszawiak Paweł Usiądek, na którego oddano w naszym okręgu 8597 głosów. Płocczanie: Tomasz – Józef Stelmach zebrał 1459 głosów, a Krzysztof – Jan Kowalski 353 głosy.

Koalicja Obywatelska miała na swojej liście najwięcej przedstawicieli z Płocka. Jedynka, czyli Marcin Kierwiński (Warszawa) zdobył poparcie 27630 osób. Kolejny wynik należy do płocczanki Elżbiety Gapińskiej – 10769 głosów, Mariusz Pogonowski – 2196 głosów, Arkadiusz Gmurczyk – 1889 głosów, Katarzyna Kwarcińska – Kulis – 439 głosów i Wiktor Oniszk – 336 głosy. Prawdopodobnie Kierwiński i Gapińska nadal będą reprezentować płocczan w sejmie.

Przypomnijmy. Okręg płocko – ciechanowski ma nr 16. To okręg obejmuje, Płock i następujące powiaty: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, płoński, przasnyski, sierpecki, sochaczewski, żuromiński oraz żyrardowski. W naszym okręgu zostało wybranych 10 posłów. Wstępnie można powiedzieć, że PiS przypadnie 6 mandatów, Koalicji Obywatelskiej – 2, PSL – Koalicji Polskiej i Lewicy po 1 mandacie.