Czołgi, samoloty, żołnierze, wybuchy… Żywa lekcja historii niebawem w Płocku [FILM]

image_pdfimage_print

– To będzie żywa, przejmująca lekcja historii. 15 września w Płocku przy ul. Krakówka odbędzie się rekonstrukcja walk, które rozegrały się w tym miejscu dokładnie 80 lat temu, podczas kampanii wrześniowej 1939 roku – mówił prezydent Andrzej Nowakowski na konferencji prasowej poświęconej wydarzeniu.

Przypomniał, że co roku organizowane są w Płocku obchody, aby oddać hołd bohaterom walczącym w obronie naszej Ojczyzny i upamiętnić ofiary II wojny światowej. – Chcemy tym widowiskiem wzbogacić te uroczystości i rozbudzić zainteresowanie historią lokalną – podkreślał prezydent Nowakowski.

Inicjatorami rekonstrukcji są członkowie Stowarzyszenia Jeździeckiego im. 4 Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej – Zbigniew Gołębiewski i Tomasz Będzikowski. – We wrześniu 1939 w Radziwiu toczyły się walki związane z Bitwą nad Bzurą. Stacjonujący w Płocku żołnierze osłaniali wycofujące się oddziały armii Poznań i Pomorze. – Chcieliśmy w 80. rocznicę tych wydarzeń upamiętnić je w sposób szczególny, stąd pomysł na organizację widowiska. Weźmie w udział około 200 rekonstruktorów z polskich i zagranicznych grup rekonstrukcyjnych, reprezentujących oddziały walczące w 1939 roku na Ziemi Płockiej – tłumaczył Zbigniew Gołębiewski.

Joanna Zielke, koordynatorka ds. organizacyjnych z firmy Art Solutions, która zajmuje się organizacją wydarzenia podkreślała profesjonalizm przygotowań i wielką dbałość o szczegóły. – Widowisko będzie wzbogacone filmową charakteryzacją uczestników, mundurami historycznymi, strzelającą, epokową, bronią palną i efektowną pirotechniką przygotowaną przez najlepszych specjalistów z branży rekonstrukcyjnej i filmowej. Na potrzeby wydarzenia wybudowana zostanie specjalna scenografia. Podczas nalotu samolotów ziemia będzie drżała – mówiła Joanna Zielke.

– To będzie z pewnością wielkie przeżycie dla widzów, zetknięcie z żywą historią. Będzie można bardzo realnie odczuć, co przeżywali ludzie, którzy byli bezpośrednimi uczestnikami tamtych wydarzeń – dopowiadał Tomasz Będzikowski.

Rekonstrukcja walk jest jednym z punktów programu obchodów patriotycznych, które odbędą się 15 września w lewobrzeżnej części miasta. Wcześniej na cmentarzu parafialnym zostanie odprawiona msza polowa oraz złożone wieńce na mogile poległych żołnierzy.

Źródło i fot: UMP.