Płyną “Pielgrzymem” do Kołobrzegu. W niedzielę zacumowali w Płocku [FOTO]

image_pdfimage_print

Na tratwie pod wymowną nazwą “Pielgrzym” Stowarzyszenie Liga Morska i Rzeczna pokonuje trasę z Krakowa do Kołobrzegu. W niedzielę, 30 czerwca, tratwa zacumowała przy płockim nabrzeżu wiślanym. “Pielgrzyma” w naszym mieście przywitali przedstawiciele płockich struktur Ligi Morskiej i Rzecznej, Towarzystwa Przyjaciół Płocka, Bractwa św. Barbary oraz płoccy woprowcy.

Uczestnicy wyprawy do przepłynięcia mają 523 km. Start odbył się w Krakowie, skąd Wisłą, Bugiem, Narwią, Notecią, Odrą, przez Zalew Szczeciński i Morze Bałtyckie dopłynie aż do Kołobrzegu. “Pielgrzyma” łatwo rozpoznać na wodach polskich rzek – na 18-metrowym maszcie widnieje bowiem biało-czerwona bandera. W niedzielę po dotarciu do płockiego portu uczestnicy wyprawy oraz płocczanie długo rozmawiali o królowej polskich rzek, historii Płocka i wspaniałych zabytkach naszego miasta.

Rok 2019 został ogłoszony rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej. Z tej okazji stowarzyszenie zorganizowało Spływ Tratwą z Krakowa do Kołobrzegu. Inauguracja ekspedycji odbyła się 18 maja 2019 roku w Krakowie, skąd Wisłą dotarła do Wyszkowa. Po drodze zawinęła do Kazimierza Dolnego, Puław, Dęblina. Drugi etap wyprawy rozpoczął się 26 czerwca. Załoga ma zamiar przebyć trasę Bugiem, Narwią, Wisłą, Notecią, Odrą do Szczecina, a następnie przez Zalew Szczeciński i Morze Bałtyckie, pokonać trasę aż do Kołobrzegu.

Na pokładzie tratwy popłyną przedstawiciele różnych środowisk, zawodów i zainteresowań. Młodzież i dorośli. Uczestnicy rejsu odwiedzą wiele miejscowości niosąc przesłanie o ich znaczeniu i naturalnym oraz historyczno-kulturowym, dziedzictwie.

Fot. Krzysztof Wiśniewski.